Żywienie yorka

Żywienie Yorka

York nie potrzebuje wielu kalorii dziennie. Ten mały piesek ma jednak swoje wymagania żywieniowe, dlatego przed wszystkim dieta powinna być wysokiej jakości. Żeby nasz pupil był zdrowy i miał masę energii musimy mu dostarczyć odpowiednie ilości białka, węglowodanów, błonnika witamin i minerałów.

Ile kalorii potrzebuje Yorkshire terrier?

Mało aktywne psy potrzebują około 150 kalorii dziennie. Te, które mają więcej fizycznej aktywności około 200 kalorii. Ze względu na to, że żołądek tej rasy jest mały, pokarm należy podzielić na kilka posiłków dziennie. W wieku szczenięcym Yorki potrzebują więcej pokarmu, tutaj możemy przyjąć, że jest to około 400 kalorii dziennie. Oczywiście Yorki różnią się też wagą i wielkością, dlatego, żeby precyzyjnie określić ilość karmy na dzień należy dokonać obliczeń dopasowanych do konkretnego psa. Istnieją też łatwiejsze sposoby, które zostaną omówione w dalszej części.

Jak często karmić Yorka?

Warto zaplanować odpowiedni harmonogram podawania posiłków. Szczeniak Yorka do 3 miesięcy może mieć stały dostęp do pokarmu. Należy jednak regularnie wymieniać karmę, żeby na dnie miski nie gromadziły się stare resztki.
York w przedziale wiekowym od 3 miesięcy do roku powinien już mieć zaplanowane posiłki – 4 dziennie. Między posiłkami dopuszczalne są suche przysmaczki dla psów.
Psy powyżej jednego roku powinny jeść 3 razy dziennie. Jest to optymalna częstotliwość, natomiast jeśli w międzyczasie dostaje przysmaki, dopuszczalne jest karmienie 2 razy dziennie. Wielkość posiłków może być zmienna – w zależności od preferencji naszego Yorka.

Ile pokarmu dziennie potrzebuje pies rasy York?

Najskuteczniejszym sposobem ustalenia dziennej ilości karmy jest odniesienie wagi Yorka do wytycznych umieszczonych na opakowaniu danej karmy. Proces jest następujący:

  1. Ustalamy wagę Yorka
  2. Spisujemy z etykiety gotowej karmy dla psów dzienne zapotrzebowanie, a następnie dzielimy je przez ilość posiłków. W ten sposób uzyskujemy wynik (ile gram karmy powinien dostać York podczas jednego posiłku)
  3. Odmierzamy ilość karmy za pomocą wagi kuchennej. Nie robimy tego na „oko”, ponieważ w ten sposób bardzo łatwo się oszukać i zaburzyć dietę psa.

Nie musimy się też przejmować wiekiem psa w takim wypadku. Karmy dla psów dorosłych i dla szczeniaków posiadają odpowiednio dopasowane wyliczenia do wieku psa. Warto zwrócić też uwagę, że te instrukcje biorą pod uwagę przysmaki pomiędzy posiłkami. Jeżeli nie dokarmiamy w ten sposób naszego Yorka, warto wprowadzić drobne korekty i nieco zwiększyć ilość karmy.
Postępując według wytycznych okazuje się, że porcje są bardzo małe – ale tak być powinno. York to mała rasa i nie potrzebuje więcej. Jeśli dorosły pies utrzymuje swoją wagę, oznacza to, że dieta jest odpowiednia.

Mokra czy sucha karma dla Yorka?

Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie wyłącznie suchej karmy dla Yorka ,która zapewni wszystkie niezbędne składniki w diecie. Ma też korzystny wpływ na zęby i dziąsła. Często zdarza się jednak, że pies jest już przyzwyczajony do mokrej karmy i tylko taka jest dla niego atrakcyjna. Istnieją też szczególne przypadki, w których trudno jest zastosować wyłącznie pokarm suchy. Przykładem może być utrata zębów przez Yorka.
Żeby rozwiązać te problemy możemy spróbować uatrakcyjnić posiłek przez wymieszanie karmy suchej z mokrą lub skropić karmę suchą bulionem. Dla psów z niepełnym uzębieniem rozwiązaniem może być namoczenie karmy w ciepłej wodzie, lub podgrzanie posiłku. Należy oczywiście uważać, żeby nie podawać Yorkowi gorącego jedzenia. Może to być niebezpieczne dla jego zdrowia.

Jakie składniki karmy mogą powodować problemy u Yorków?

Najczęstszą przyczyną związaną z dietą Yorków są alergie pokarmowe. Popularnym alergenem są zboża. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest unikanie tego składnika w karmach. Należy mieć jednak na uwadze, że dieta całkowicie pozbawiona zbóż może prowadzić do kardiomiopatii rozstrzeniowej. Yorki są rzadko podatne na tą przypadłość, ale odnotowano kilka przypadków zachorowań przy diecie bezzbożowej. Dlatego warto też rozważyć karmy z zawartością zboża bez glutenu (ryż, płatki owsiane, komosa ryżowa). Często okazuje się, że to właśnie gluten powoduje alergię u psa. Problemy z alergiami mogą też powodować konserwanty chemiczne, aromaty, sztuczne barwniki, wypełniacze.
Jakich składników karm dla Yorka powinno się szukać na etykietach?

  • owoce i warzywa
  • naturalne konserwanty (mieszanki witaminowe i ziołowe)
  • zdrowe mięso (kurczak lub mączka z kurczaka, indyk, gęś, kaczka, królik, jagnięcina, wołowina, ryby)
  • kwasy omega-3 (olej rybny, siemię lniane)

Sprawdź też nasz ranking karm dla yorków!

Domowe jedzenie dla Yorka

Jak w każdym przypadku domowej diety dla psa, możemy sporo zyskać. Największą korzyścią jest eliminacja szkodliwych dodatków, konserwantów i barwników dodawanych do karm. Gotując jedzenie dla psa w domu wiemy dokładnie co w nim się znajdzie.
Domowe posiłki dla Yorka mogą zawierać:

  • Mięso, będące źródłem białka. Może to być białe mięso z kurczaka lub indyka, jagnięcina, ryby, chuda wołowina, cielęcina. Wieprzowina nie powinna być głównym źródłem białka, ale może stanowić uzupełnienie posiłku,
  • Warzywa – np. marchew, groszek, szpinak. Tutaj przy wyborze warto sprawdzić jakie warzywa może jeść pies,
  • Owoce – np. gruszki, maliny, jabłka (bez gniazda i pestek). Podobnie jak w przypadku warzyw warto sprawdzić jakie owoce może jeść pies,
  • Zboża – jeżeli zdecydujemy się na dodatki zbożowe mogą to być np. ryż, płatki owsiane, makaron. Przy wyborze należy sprawdzić czy pies nie ma alergii pokarmowej,
  • Dodatki, suplementy – np. jogurt, twarożek, jajka lub gotowe suplementy dla Yorka.
Skomentuj