Karmy mokre

Jeśli jesteś szczęśliwym właścicielem czworonoga, którego ludzie czasami nazywają przyjacielem człowieka, z pewnością słyszałeś o karmach mokrych. Są dostępne praktycznie wszędzie – nie tylko w sklepach zoologicznych, ale także w zwykłych supermarketach, w internecie, a nawet w drogeriach. Czy karmienie psa takimi karmami jest dobrym pomysłem? Co zawiera w sobie takie jedzenie i czy niesie ze sobą jakieś zagrożenia?

Skład i szczegóły do sprawdzenia przed zakupem

Jak już wspomniano we wstępie, lista miejsc, w których można nabyć karmy mokre dla psów jest dość długa. Podobnie jest z listą producentów takiego jedzenia. Konsystencja pozostaje jednak na ogół dosyć podobna – ma postać przypominającą konserwę. W telewizji i internecie możemy zobaczyć reklamy z zadowolonymi psami, które cieszą się z karmy danego producenta. Skład może różnić się w zależności od produktu, dlatego przed zakupem warto zatrzymać się na chwilę i zerknąć na listę składników. Podobnie jak w przypadku żywności, im wcześniej pojawia się dany składnik na liście, tym więcej go w składzie. Składniki znajdujące się na ostatnich pozycjach zostały użyte w najmniejszych ilościach, dlatego jeśli na samym końcu znajduje się mięso, produkt raczej nie będzie najodpowiedniejszy dla psa, który jest przecież zwierzęciem mięsożernym. Oprócz mięsa karmy mokre dla psów zawierają też często ryż, zboża, warzywa, zwierzęce produkty uboczne, oleje. Karmy mokre zawierają mniej węglowodanów niż suche, co wpływa korzystnie na nasze czworonogi. Na opakowaniu karmy powinien się znaleźć opis uwzględniający wiek psa, który może spożywać karmę oraz sposób dawkowania.

Zalety stosowania karm mokrych

Podstawowym plusem karmienia psów karmami mokrymi jest dostarczanie zwierzęciu większej ilości wody w jedzeniu. Mimo, że taki pokarm jest dobrze nawodniony nie wolno jednak nam zapominać o regularnym zaopatrywaniu miseczki naszego pupila w wodę. Szczególnie jest to ważne w okresie lata i natężonych upałów. Mokra karma to dobre wyjście jeśli nasz piesek jest już wiekowy i nie może gryźć pokarmu jak dawniej oraz gdy weterynarz polecił nam zmniejszenie wartości kalorycznej w jedzeniu naszego pupila, który waży za dużo lub ma skłonność do tycia. Karmy mokre mają mniejszą zawartość kalorii w stosunku do suchych, co dla niektórych właścicieli może okazać się zaletą. Dla psów mało aktywnych i z nadwagą producenci przygotowali specjalne linie produktów, które są dedykowane specjalnie dla nich. Zaletą karm mokrych są też wygodne, często porcjowane opakowania.

Karmy mokre: wady i zagrożenia

Zdrowym psom, które nie mają problemów z nadwagą powinniśmy zapewnić odpowiednią liczbę kalorii w pokarmie, a to może oznaczać, że w przypadku karm mokrych powinny więcej lub częściej jeść. Dla nas jest to większy wydatek. Przed zakupem karmy warto dokładnie przejrzeć skład – szczególnie jeśli nasz pies miał problemy z układem trawiennym. Zdarza się, że w składzie znajdziemy gluten, którego powinno się unikać. Duża liczba dostępnych na rynku produktów może przytłaczać, a na znalezienie dobrej karmy zarówno pod względem składu jak i ceny wymaga czasu.

mokra karma dla psa

Mokra karma dla psów

Wybór sposobu żywienia psa to jeden z podstawowych kroków do zapewnienia zwierzęciu zdrowia i dobrego samopoczucia. Większość właścicieli poświęca temu zagadnieniu dużo czasu, bo na ogół każdemu zależy na tym, aby pies był zdrowy, wesoły i aktywny. Poza tym zawsze…