Karmienie Border Collie

Żywienie Border Collie

Border Collie to rasa bardzo aktywna i żywiołowa. Z tego powodu odpowiednio dobrana dieta będzie kluczem do zachowania odpowiedniej masy ciała i zdrowia naszego psa. Już na samym początku należy zwrócić uwagę ile je border collie i ściśle to kontrolować. W przypadku tej rasy nie możemy liczyć na to, że pies zje tyle ile potrzebuje – nawet jeśli nie czuje głodu, na pewno jedzenia nie odmówi. Często spotykany jest problem z zachowaniem i „żebranie” gdy pies widzi jedzenie. Dokarmianie ze stołu może prowadzić do złych nawyków, błagania jak również przekarmiania naszego bordera – czego należy oczywiście unikać!

Dieta dla Border Collie – ile jedzenia potrzebuje pies tej rasy?

Ze względu na wysoką aktywność, Border Collie ma dość duże zapotrzebowanie kaloryczne w porównaniu do innych ras. Dokładne określenie ilości jest jednak trudne i należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Musimy zwrócić uwagę na wielkość i masę psa, jego poziom aktywności, wiek, metabolizm, oraz w niektórych przypadkach – schorzenia i choroby.

Jak widać jest to kwestia bardzo indywidualna, ale możemy przyjąć przybliżone zapotrzebowanie kaloryczne, które wynosi nawet do 1400 kcal dla młodego psa, 1000 kcal dla przeciętnego dorosłego osobnika, oraz 700 kcal dla seniorów. Konieczna jest równocześnie kontrola wagi i wprowadzanie ewentualnych korekt do diety Border Collie. Jeżeli wybieramy karmę gotową warto posiłkować się instrukcją z etykiety. W sieci znajdziemy też wiele kalkulatorów, które pozwalają na wprowadzenie wielu parametrów – co jeszcze dokładniej pozwoli na określenie dziennej ilości kalorii.

Ile razy dziennie karmić Border Collie?

Małego szczeniaka Border Collie można karmić 4 do nawet 6 razy dziennie. Mały psiak ma duże zapotrzebowanie energetyczne. Przed ukończeniem 6 miesiąca życia częstotliwość podawania pokarmu warto już zmniejszyć do 2-3 razy dziennie.

Dla psa dorosłego optymalne będą 2 posiłki na dzień. Ze względu na specyfikę rasy, absolutnie nie wolno pozwolić żeby pies miał stały dostęp do pokarmu. Border Collie mają problem z samoregulacją jedzenia, dlatego o ten aspekt musimy zadbać sami. W innym wypadku z dużym prawdopodobieństwem nasz podopieczny będzie miał problemy z otyłością, co często powoduje również inne schorzenia.

Border Collie bardzo lubi zagadki i wyzwania, dlatego możemy czasami w sposób kreatywny podejść do karmienia psa. Możemy wykorzystać maty, zabawki, czy karmienie w trawie, żeby posiłek nie był wyłącznie jedzeniem ale też dobrą zabawą dla naszego Bordera.

Jaka karma dla border collie?

Tak jak w przypadku innych ras mamy do mamy do wyboru gotowe produkty, czyli suchą i mokrą karmę oraz możliwość samodzielnego przygotowania posiłków (np. dieta BARF).

Karma sucha jest opcją najtańszą i najłatwiejszą dla właściciela, który nie musi poświęcać czasu na przygotowanie posiłku. Zaletą karmy suchej dla Border Collie jest też pozytywny wpływ na uzębienie czworonoga – gryzienie twardej karmy jest jak najbardziej wskazane. Problemem może okazać się natomiast smak – Border Collie bywają wybredne. W tym momencie z pomocą może przyjść karma mokra dla Border Collie. Niektórzy właściciele mieszają oba rodzaje karm, co często jest skuteczną sztuczką. Oczywiście przy takich mieszankach należy cały czas mieć na uwadze odpowiednią wartość kaloryczną posiłków.

W przypadku, gdy jedynym wyjściem jest podawanie psu wyłącznie mokrej karmy, dietę należy uzupełniać poprzez twarde smakołyki do gryzienia, które zadbają o uzębienie Bordera.

Oczywiście bez względu na to jaką gotową karmę wybieramy, należy uważnie czytać etykiety. Najtańsze komercyjne karmy, mające wiele wypełniaczy nie będą korzystne dla zdrowia naszego czworonoga.

Większym wyzwaniem okaże się przygotowanie domowego jedzenia dla Border Collie. W taki wypadku ustalając przepisy warto skonsultować się z weterynarzem. Ogóle zasady takiego żywienia znajdziesz w naszych artykułach o domowym karmieniu psów oraz o diecie BARF dla psa.

Jak karmić szczeniaka Border Collie?

Wcześniej opisane już było ile powinien jeść szczeniak Border Collie oraz jak często. Karma dla szczeniaka Border Collie powinna zawierać dużą ilość białka (25% lub więcej) oraz tłuszczu (co najmniej 15%). Warto też uzupełniać dietę suplementami, które zapewnią odpowiednią ilość witamin i minerałów. Jako naturalną suplementację można rozważyć warzywa i owoce dla psa. Oczywiście, jak w przypadku każdej innej rasy trzeba najpierw sprawdzić które z nich są dozwolone, a które mogą być szkodliwe dla zdrowia czworonoga.

Najlepsza karma dla Border Collie

Zasady żywieniowe dla dorosłego Border Collie są podobne jak w przypadku szczeniaków. Należy stosować odpowiednią suplementację, zapewnić witaminy i minerały dla psa. Dorosłe psy potrzebują też trochę mniej tłuszczów (od 12%) i białka (od 22%).

Skomentuj