dieta dla psów z chorobą nerek

Dieta dla psa z chorobą nerek

Choroba nerek u psa to poważne schorzenie – dla właściciela często taka diagnoza brzmi jak wyrok. Jednak nie ma co panikować. Wcześnie wykryte i odpowiednio leczone schorzenia nerek u psów to długie, dobrej jakości życie naszego pupila. Różnego rodzaju leki są oczywiście niezbędne, ale kluczową rolę będzie pełniła też odpowiednia dieta dla psów z niewydolnością, lub innymi schorzeniami nerek.

Co powinien jeść pies z chorobami nerek?

Plany żywieniowe w pewnym stopniu zależą od schorzenia, czy jest to niewydolność nerek u psa, zapalenie nerek, dysplazja nerek u psa czy inne. Natomiast istnieją pewne wspólne cechy takiej diety. Generalnie psy z chorobami nerek powinny mieć w jadłospisie produkty o obniżonej zawartości fosforu, białka i sodu. Żeby zrekompensować brak tych składników, dietę należy uzupełniać tłuszczem oraz błonnikiem. Wskazane są warzywa i owoce dla psa.

Wskazane jest też podawanie psu większej ilości wody. Można ją serwować nie tylko w czystej postaci, ale też w bardziej atrakcyjnych formach jak rosołek (wywar bez przypraw i soli), lub galaretka. Można również pomyśleć o skropieniu wodą normalnych posiłków.

Dietę warto suplementować olejem z łososia, który jest bogaty w kwasy omega-3. Działa łagodząco na stany zapalne i sprzyja procesom regeneracji. Żeby szybciej usuwać fosfor z organizmu stosujemy natomiast węglan wapnia, który możemy podawać na przykład w postaci skorupek jaj.

Warzywa i owoce w diecie psów z niewydolnością nerek.

Są wskazane i mogą pełnić ważną rolę w procesie ograniczania fosforu w diecie. Natomiast należy przeanalizować które warzywa może jeść pies, oraz które owoce może jeść pies. Niektóre mogą być bowiem szkodliwe, prowadzić do zatruć. Są nawet takie, które powodują schorzenia nerek, na przykład winogrona i rodzynki. Wskazane będą np. gruszki, jabłka, marchew, pomidory.

Czego należy szczególnie unikać w diecie psa z chorobami nerek?

Nerki u psa są odpowiedzialne, za odprowadzanie ubocznych produktów przemiany białka. Dlatego w takim wypadku w psiej diecie powinno się unikać produktów z wysoką zawartością białka, jak na przykład ser, surowe skóry, suszone smakołyki i inne. Powinno się natomiast podawać białka wysokowartościowe i łatwostrawne. Podobnie jest z solą. Produkty bogate w ten składnik mogą doprowadzić do szybszego uszkadzania nerek, dlatego należy unikać takich pokarmów jak ser, chleb, czy komercyjne przysmaki i karmy z wysoką zawartością soli.

Gotowe karmy dla psów ze schorzeniami nerek.

W ofertach sklepów możemy znaleźć karmy specjalne dla psów ze schorzeniami nerek. Jest to dobra alternatywa, jeśli nie jesteśmy w stanie prowadzić diety domowej. W zależności od potrzeb i preferencji psa, dostaniemy zarówno karmę suchą jak i karmę mokrą dla psów z niewydolnością nerek. Warto zapoznać się ze składem, żeby dobrać taką karmę która będzie lepiej dostosowana do danego schorzenia. Popularne, wysokiej jakości karmy to Animonda Integra Protect Nieren, w wersji mokrej lub suchej (bez zbóż). Innym producentem na którego warto zwrócić uwagę jest Trovet ASD Urinary Struvite mokra i TROVET ASD Urinary Struvite sucha, dla psów z kamicą nerkową.

Pies z niewydolnością nerek – podsumowanie

Warto też pamiętać, że psy z takimi schorzeniami mogą mieć słaby apetyt. Żeby uniknąć utraty wagi warto podawać posiłki częściej. Przy układaniu diety, koniecznie trzeba też skonsultować się z weterynarzem. Obniżanie zawartości poszczególnych potencjalnie niewskazanych składników może zależeć w dużej mierze od rodzaju i zaawansowaniu choroby.

Skomentuj