Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Owszem pewne rodzaje orzechów nie są szkodliwe dla psa, niektóre mogą nawet wpływać pozytywnie i być uzupełnieniem diety, a jeszcze inne z dużym prawdopodobieństwem zaszkodzą naszemu pupilowi. Na pewno trzeba zachować umiar i zdrowy rozsądek jeśli podajemy orzechy celowo. Jeśli natomiast nasz czworonogi przyjaciel traktuje orzechy jak przysmak i sam je znajdzie trzeba zachować spokój i podeprzeć się wiedzą.
Orzechy włoskie dla psa.
Generalnie, żeby się nie powtarzać przyjmijmy od razu zasadę, że żadne orzechy w zbyt dużej ilości nie będą dla psa korzystne. Kilka orzechów włoskich podanych raz na tydzień (oczywiście pamiętajmy o wielkości psa – duży może więcej!), może mieć pozytywne skutki, regulować trawienie, uzupełnić minerały jak wapń, żelazo, magnez. Przy orzechach włoskich szczególnie należy uważać na skorupki, które są trujące. Nadmierna ilość orzechów włoskich zjedzonych przez psa może natomiast doprowadzić do rozstroju żołądka i problemów z jelitami.
Czy orzechy laskowe są dla psa szkodliwe?
Orzechy laskowe są bezpieczne dla psa. Zawierają cynk, żelazo, magnez, potas, miedź – mogą więc stanowić dopełnienie zróżnicowanej diety. Witamina E natomiast dobrze wpływa na sierść. Należy natomiast upewnić się, że nasz psiak nie jest uczulony. Czasami mogą występować alergie i nietolerancja.
Czy psy mogą jeść orzechy ziemne?
Popularne fistaszki w umiarkowanej ilości mogą być zjadane przez nasze czworonogi. Należy przy tym uważać, żeby były podawane bez soli czy przypraw. Same w sobie nie zaszkodzą, a często są nawet stosowane jako przysmak – w postaci masła orzechowego. Oczywiście nie można przesadzić, bo zawiera ono cukier, który może utuczyć naszego pupila.
Czy orzechy nerkowca są szkodliwe dla psa?
Nie można tak powiedzieć, ale powiedzmy, że mogą być niepożądane. Duża zawartość tłuszczu może powodować niestrawność i zwiększyć wagę.
Czy pies może jeść migdały, pistacje?
Tylko w ograniczonych ilościach. Mimo, że migdały mogą być źródłem żelaza, magnezu, cynku, witamin E, B1, B2, kwasu foliowego oraz błonnika to jednocześnie zawierają dość dużo tłuszczu i dla psów są ciężkostrawne. To może z kolei powodować problemy z układem pokarmowym.
Jakich orzechów pies jeść absolutnie nie powinien?
Są to przede wszystkim orzechy makadamia, oraz orzechy brazylijskie. Nawet niewielkie ilości mogą powodować niestrawność, problemy żołądkowe i jelitowe.
Na co jeszcze należy zwrócić uwagę, jeśli pies zje orzechy?
Bardzo dużym zagrożeniem są pleśnie, które wytwarzają szkodliwe mikotoksyny. Są one wyjątkowo niebezpieczne dla psów. Należy zachować szczególną ostrożność, bo pleśnie często spotykamy w orzeszkach ziemnych, które jak to było opisane wcześnie same w sobie, dla psów szkodliwe nie są.