Generalnie psy nie powinny jeść pomidorów, ponieważ istnieje ryzyko zatrucia. Lepiej wybrać alternatywne warzywo. Jeśli jednak okaże się, że dla naszego psa jest to niezastąpiony przysmak, to istnieje możliwość bezpiecznego podania psu pomidora. Należy zachować jednak przy tym ostrożność i wybrać warzywo w odpowiedni sposób.
Pomidory dla psa. Jakie pomidory można podawać psu?
Najważniejsza zasada to wybór w pełni dojrzałego pomidora, bez części zielonych: łodyg i liści. Musimy również uważać na dodatki takie jak sól czy przyprawy – one naturalnie nie są wskazane dla psa. Powinniśmy też mieć pewne źródło, ponieważ sklepowe pomidory mogą zawierać związki chemiczne, pestycydy i tym podobne.
Kiedy pomidory są szkodliwe dla psów?
Zielone części pomidora, jak również sam niedojrzały, zielony pomidor mogą być dla psa niebezpieczne. Zawierają one związek zwany solaniną. Solanina w niewielkiej ilości nie powinna zaszkodzić, ale w zbyt dużej dawce może powodować zatrucie i towarzyszące mu objawy.
objawy zatrucia pomidorami u psa:
- nieprawidłowa praca serca,
- senność,
- zaburzenia jelitowo-żołądkowe,
- drgawki,
- biegunki,
- i inne.
W przypadku zauważenia jednego z objawów należy skontaktować się z weterynarzem.
Psom nie należy też podawać produktów sklepowych, tworzonych na bazie pomidorów, jak przeciery itp. Zawierają one środki konserwujące, sól i przyprawy, które mogą być dla psa szkodliwe.
Przed podaniem psu dojrzałego pomidora, należy się też upewnić, że pies nie jest uczulony. Podobnie jak w przypadku innych owoców i warzyw istnieje ryzyko alergii pokarmowej u psa.
Czy pomidory mogą być dla psa zdrowe?
Pomidory w niewielkiej ilości, z zachowaniem ostrożności mogą być uzupełnieniem diety. Są bowiem bogate w składniki odżywcze. Zawierają błonnik wspomagający proces trawienia. Witaminy A oraz C, dobre dla oczu oraz skóry. Pomidor to też źródło minerałów jak kwas foliowy i potas, które pozytywnie wpływają na mięśnie i odpowiednie ciśnienie krwi.