pies drapie się

Karma dla psa z alergią. Jaką wybrać?

Podobnie jak w przypadku ludzi alergie pokarmowe mogą dotyczyć również psów. Jest to odmiana alergii, która występuje cały rok, w przeciwieństwie do alergii wywołanych przez czynniki sezonowe (np. pyłki kwiatowe).


Karmy dla psów z alergią

Jakie są objawy alergii pokarmowej u psów?

Najczęstszym objawem, który możemy zaobserwować u naszego zwierzęcia jest dokuczliwe swędzenie. Jeżeli zauważymy, że pies drapie się po głowie, brzuchu, kończynach – możemy podejrzewać uczulenie. Prawdopodobnie jeden ze składników podawanej mu karmy powoduje dokuczliwe objawy.

Jak zdiagnozować alergię pokarmową u psa?

Na początek powinniśmy udać się do weterynarza, żeby wyeliminować inne choroby, które mogą być przyczyną świądu. Następnie możemy wykonać testy na alergię. Ale najlepszym sprawdzeniem będzie eliminacja poszczególnych składników z codziennej diety.

Na początek staramy się stworzyć psi jadłospis oparty o pokarm, który zawiera jak najmniej składników, które mogą uczulać. Pomijamy też takie, które były w dotychczasowej karmie. Podczas eliminacji nie dokarmiamy psa przysmakami, owocami, warzywami itp.

Najczęściej psy uczulają jajka, mleko, wołowina, jagnięcina, pszenica czy kukurydza.

Jeżeli po zastosowaniu nowej diety objawy alergii ustąpią, możemy stopniowo wprowadzać składniki dawnej karmy. W ten sposób szukamy alergenu. Proces jest czasochłonny, ale pozwoli nam świadomie komponować dietę psa w przyszłości.

Jaką karmę stosować u psów z alergią?

Najlepsza jest opisana powyżej metoda. Jeżeli namierzymy niekorzystny składnik, możemy psa karmić zgodnie z własnym uznaniem pomijając jedynie uczulający składnik. Wystarczy czytać etykiety, lub odpowiednio dobierać mięso, zboża i warzywa – jeśli przygotowujemy domowe jedzenie dla psa.

Alternatywą mogą być karmy hipoalergiczne, ale bardzo wtedy ograniczamy naszego czworonoga i smakowo i pod kątem różnorodności.

Jak jeszcze można pomóc psu z alergią pokarmową?

Przede wszystkim leczeniem objawów. Warto w tym wypadku udać się do weterynarza. Doradzi on jak łagodzić objawy świądu czy stanów zapalnych.

Warto jeszcze zwrócić uwagę na suplementację. Jeśli podajemy psu witaminy, sole mineralne podczas diety eliminacyjnej powinny mieć one czystą postać. Zdarza się, że alergenem jest nośnik suplementów.

Skomentuj