barf dla szczeniaków

Dieta BARF dla szczeniąt

Zwolennicy diety opartej na surowej żywności, często zastanawiają się czy BARF można stosować u szczeniaków. Odpowiedź brzmi: tak. Nie ma przeciwwskazań, żeby już na wczesnym etapie rozwoju czworonoga wprowadzić BARF. Oczywiście każdą dietę należy skonsultować z weterynarzem. Podane poniżej liczby i skład procentowy jest orientacyjny – dobierając pokram warto zawsze warto zwrócić uwagę na cechy i aktywność szczeniaka.

BARF dla szczeniaków, czy to jest bezpieczne?

Pomimo tego, że układ psa jest doskonale przystosowany do jedzenia surowego mięsa i odpowiednio dobranych kości, zawsze istnieje pewne niebezpieczeństwo dla zdrowia. Jest ono niewielkie, ale warto stosować się do wskazówek, żeby ryzyko minimalizować.

Najłatwiejszym rozwiązaniem jest kupno komercyjnej karmy opartej na diecie BARF. Jeśli jednak zdecydujemy się na domowe karmienie psa, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka aspektów.

Po pierwsze surowe mięso powinno być świeże. Im dłużej leży, tym więcej patogenów może się rozwinąć. Dorosłe psy nieźle sobie z tym problemem radzą, ale szczeniaki są bardziej wrażliwe. Zasada ta dotyczy również mięsa mrożonego (należy mrozić świeże i nie przechowywać zbyt długo po rozmrożeniu).

Surowe mięso dla psa powinno się przechowywać w czystych, zakrytych pojemnikach, bez kontaktu z inną żywnością. Warto również unikać kontaktu dłoni z surowym mięsem – kroić powinno się w jednorazowych rękawiczkach.

W przypadku szczeniaków, należy też unikać kości, które mogą powodować uszkodzenia zębów (możemy do nich zaliczyć kości o dużej masie utrzymujące ciężar ciała np. długie kości w nogach, czy wołowe żebra).

Warto podawać różne rodzaje mięsa – żeby zapewnić szczeniakowi potrzebne składniki w odpowiednich proporcjach.

W jaki sposób podawać BARF szczeniakom?

Nie należy podawać zbyt małych części kości. Grozi to tym, że szczeniak połknie za duży kawałek, co może być niebezpieczne. Wielkość należy dobrać do rozmiaru psa, który musi się nieco pomęczyć, żeby dobrze rozdrobnić podane mu kości.

Niektórzy praktykują podawanie wyłącznie mielonego mięsa bez kości i tkanki łącznej. Jest to błąd, ponieważ pozbawiamy szczeniaka minerałów. Kości pełnią też ważną rolę w utrzymaniu zdrowych zębów.

Psy potrzebują znacznie mniej wody przy surowej diecie, niż ma to w przypadku karmienia gotowymi, suchymi karmami. Jednak nadal trzeba trzymać się zasady, żeby szczeniak miał do niej stały dostęp – będzie pił tyle ile potrzeba.

Ilość posiłków jest taka sama jak w przypadku każdej innej diety dla szczeniąt.

Ile pokarmu podawać szczeniakowi w diecie BARF?

Tutaj wszystko zależy od wielkości, rasy i aktywności szczeniaka. Warto skorzystać z kalkulatorów diety BARF. Natomiast z grubsza możemy przyjąć że dla małego szczeniaka poniżej 6 miesięcy, będzie to ok. 4-8% wagi malucha, powyżej 6 miesięcy 3-5%, wraz z wiekiem będzie to coraz mniejsza ilość aż dojdziemy do ok. 2%

Jakie produkty powinna zawierać dieta BARF?

W diecie BARF powinny znaleźć się produkty pochodzenia zwierzęcego (ok. 80%), oraz roślinnego, czyli warzywa i owoce (ok. 20%). Do części mięsnej zaliczamy mięso (ok. 50%), oraz podroby, kości, żwacze. Bezmięsne dodatki to przede wszystkim warzywa dla psów, a w mniejszej ilości owoce dla psów. Żeby uzupełnić niezbędne składniki, można również rozważyć dodanie orzechów dla psa, w bardzo małej ilości.

Czy podczas diety BARF odrobaczenie psa jest konieczne?

Mitem jest, że pies podczas karmienia dietą BARF, nie jest zagrożony złapaniem robaków. Tak jak w przypadku każdej innej diety odrobaczanie jest konieczne. Objawami, które mogą wskazywać, że szczeniak złapał pasożyty może być utrata wagi, wymioty lub biegunka. Przed odrobaczaniem zawsze należy skonsultować się z weterynarzem w celu dobrania odpowiedniego środka.

Jak przestawić szczeniaka na dietę BARF?

Podobnie jak w przypadku innych pokarmów – jeśli zmieniamy dietę psa trzeba robić to stopniowo. Najlepiej na początku wprowadzić jeden rodzaj mięsa. Może to być kurczak – który jest zazwyczaj dobrze tolerowany. W kolejnych etapach powoli dodajemy inne rodzaje surowej żywności. Należy przy tym obserwować czy pies nie ma problemów pokarmowych czy objawów alergii pokarmowej przy dodawaniu kolejnego składnika do diety.

Czy dieta BARF wymaga wiele pracy? Czy jest droga?

Dieta BARF niestety należy do tych bardziej pracochłonnych. Jeśli samodzielnie przygotowujemy dietę domową dla psa, musimy poświęcić sporo czasu na odpowiednie dobranie składników, żeby w sposób prawidłowy zbilansować dietę. Nie powinniśmy też podejmować ostatecznej decyzji samodzielnie – należy ją skonsultować z lekarzem weterynarii. Jeśli chodzi o cenę, to może, ale nie musi być droga. Możemy szukać tańszych składników, jak kurze nóżki czy szyje z kurczaka, które wcale nie muszą okazać się gorsze!

Skomentuj