Tak, pies może jeść ryż, ale tylko pod pewnymi warunkami. Żeby psu nie zaszkodzić musimy zwrócić uwagę jaki jest to ryż, czy zawiera dodatkowe składniki (np. przyprawy) i jak często można go podawać. Warto też zwrócić uwagę, że ryż jest czasami jednym ze składników karm komercyjnych, stosowany jako uzupełnienie.
Czy ryż biały i brązowy jest dobry dla psa?
Różne rodzaje zbóż mogą dostarczyć psu wielu wartościowych składników. Wśród tych najpopularniejszych znajdziemy pszenicę, owies, płatki owsiane, kukurydzę, jęczmień, proso czy komosę ryżową.
Skupiając się już na samym ryżu – po pierwsze jest on doskonałym źródłem węglowodanów i stanowi dobre źródło energii. Ryż brązowy, to dobre źródło błonnika, witamin z grupy B. Posiada więcej białka, błonnika, mniej skrobi niż ryż biały. Dla psa ryż biały jest z kolei łatwiejszy do strawienia, dlatego często znajduje zastosowanie w przypadku psów z problemami układu pokarmowego.
Czy ryż może być dla psa szkodliwy?
Oczywiście jak przy każdym nowym składników w diecie psa, warto wcześniej skonsultować się z weterynarzem. W przypadku pewnych schorzeń ryż może być niewskazany. Na przykład dla psów z cukrzycą – biały ryż może powodować wzrost cukru we krwi. Przy problemach żołądkowych nie zaleca się z kolei podawania ciężko strawnego ryżu brązowego.
Należy też pamiętać, ze ryż to węglowodany. Jeżeli podajemy do posiłków a pies przybiera na wadze, trzeba wyeliminować ryż z diety lub zmniejszyć jego ilość.
Jak przygotować ryż dla psa?
Ryż dla psa musi być ugotowany, bez przypraw oraz soli. Należy go podawać tylko jako dodatek, w niewielkich porcjach. Przed gotowaniem, warto też przepłukać ryż wodą, żeby usunąć nadmiar skrobi.