Żywienie szczęniąt

Młode szczeniaki żywią się mlekiem matki do około 3 tygodnia. Od tego momentu można już stopniowo różnicować dietę. Na początku powinien to być pokarm płynny lub półpłynny podawany z częstotliwością 3-5 razy dziennie. Warto wcześniej podpytać hodowcy o sposób żywienia – radykalna zmiana diety nie jest wskazana.

karmienie szczeniaka

3 tydzień życia – co szczeniak powinien dostać do jedzenia?

Na początku do diety szczeniaka powinno się stopniowo wprowadzać mięso w rozdrobnionej lub zmielonej postaci. Może być to chude mięso wołowe lub z kurczaka. Do tego możemy dodać żółtko z jajka (ugotowane na miękko), jako uzupełnienie można stosować zmiksowane warzywa oraz biały ser. Jeżeli zdecydujemy się na karmę gotową, warto ją rozcieńczyć wywarem z mięsa. W czwartym tygodniu można już wprowadzać pokarm stały.

Ile razy dziennie karmić szczeniaka?

W przypadku małych szczeniąt nie musimy martwić się o przekarmienie. W tym wieku mogą jeść do woli. Z biegiem czasu powinniśmy jednak ograniczać ilość posiłków dziennie – w momencie, w którym przestaje się już żywić mlekiem matki. Możemy zastosować następujący schemat (o ile nie dostaliśmy wytycznych od hodowcy):

Wiek szczenięcia Ilość posiłków dziennie
5-6 tygodni 4 do 5
Do 5 miesiąca 4
Od 5 miesiąca 3
Od 9 miesiąca 2

 

W pierwszej fazie odstawienia od mleka matki do pokarmu można dodawać odżywki dla niemowląt, oraz rozdrobnione warzywa (w formie papki). Należy zachować jednak odpowiednie proporcje. Dobrze, żeby do 5 miesiąca 75% pożywienia stanowiło mięso (może być również surowe).

Szczeniaki, ze względu na swoją ruchliwość mają wysokie zapotrzebowanie energetyczne, ale należy również zadbać o odpowiednią ilość witamin i minerałów.

Żywienie szczęniąt
5 (100%) 3 votes