grzyby

Czy pies może jeść grzyby?

Sezon grzybowy w pełni. Leśne, dziko rosnące grzybki często jesienią goszczą na naszych talerzach i są dodatkiem do wielu potraw. Dla człowieka te jadalne są bezpieczne, co najwyżej mogą powodować niestrawność. Czy z psami jest tak samo? Sprawdźmy!

Czy dziko rosnące grzyby leśne są dla psów szkodliwe?

Najpierw musimy uświadomić sobie z jakimi rodzajami grzybów mamy do czynienia. Żartobliwe przysłowie mówi, że jadalne są wszystkie, ale niektóre tylko raz J. O ile człowiek, obeznany z atlasem grzybów jest w stanie zapewnić sobie bezpieczne spożycie, o tyle pies na pewno nie może tego zrobić.

Niektórzy mylnie sądzą, że jeśli coś jest dla psa szkodliwe – to tego nie ruszy. To błąd, pies niestety może próbować posmakować trującego grzyba. Niektóre z grzybów mają nawet atrakcyjny dla psich nosów zapach, co szczególnie zachęca do spróbowania. Dlatego pierwszą zasadą, którą powinniśmy przyjąć to nie pozwolić psu na samodzielne jedzenie grzybów, czy to podczas spacerów w lesie, czy nawet podczas buszowania w przydomowym trawniku.

Zdarza się, że właściciele psów wpadają na pomysł, żeby celowo podrzucić czworonogowi smacznego dla ludzi i jadalnego podgrzybka czy prawdziwka. Nie jest to wskazane. Chociaż przy małych ilościach zjedzenie takiego grzyba może psu nie zaszkodzić, to z drugiej strony nie istnieje żadne logiczne uzasadnienie, żeby podawać takiego grzyba psu. W takich przypadkach pies nie otrzyma żadnych składników odżywczych, a jest narażony na problemy pokarmowe i niestrawność.

Czy grzyby hodowlane można podawać psom?

Generalnie grzyby hodowlane sprzedawane w marketach jak pieczarki nie powinny zaszkodzić naszym czworonogom. Oczywiście mówimy o psach zdrowych, bez alergii pokarmowych czy innych schorzeń. Niemniej warto zastanowić się czy jest w ogóle jest sens włączania grzybów do psiej diety – są one zupełnie zbędne. Warto też zwrócić uwagę na dodatki. W naszej diecie często lubimy dodać dodatkowe składniki, jak przyprawy, sól, czy olej – które mogą negatywnie wpływać na układ pokarmowy psa.

Objawy zatrucia grzybami u psa

Zdarza się, ze pies podczas spaceru sam znajdzie i zje grzyba. Nie zawsze jesteśmy w stanie to skontrolować. Jeżeli grzyb okaże się trujący to możemy się spodziewać objawów ze strony psiego organizmu. W zależności od rodzaju grzyba zatrucie może dawać różne efekty, do najczęstszych należą:

  • Wymioty
  • Biegunka
  • Ślinotok
  • Osłabienie
  • Letarg
  • Śpiączka
  • Objawy padaczkowe
  • Niewydolność wątroby
  • Żółtaczka
  • Ból brzucha
  • Śmierć

Jak leczyć zatrucie grzybami u psa?

Jeżeli zauważymy niepokojące objawy, powinniśmy natychmiast udać się do weterynarza. Warto pobrać próbkę spożytego przez psa grzyba, zawiniętego w papierowy ręcznik. To umożliwi lekarzowi weterynarii określenie toksyny, która zaszkodziła psu. Jeżeli grzyb został zjedzony niedawno weterynarz najprawdopodobniej wywoła wymioty, oraz poda leki przeciwdziałające danej toksynie. Dalsze leczenie będzie polegało na łagodzeniu objawów.

Czy podawać psom grzyby?

Ostateczna odpowiedź na to pytanie brzmi: nie! Grzyby nie są potrzebne w psiej diecie, niosą za sobą wiele zagrożeń. Od niestrawności, poprzez zatrucie, mogą doprowadzić nawet do śmierci. Bez względu na stopień bezpieczeństwa danego grzyba w psiej diecie, warto zamiast tego poczęstować czworonoga bezpiecznym warzywem lub owocem. Zerknij jakie warzywa może jeść pies.

Skomentuj