marchewka dla psa

Czy pies może jeść marchewkę ?

Odpowiedź na pytanie czy psy mogą jeść marchewki brzmi: tak! Marchewka dla psa to bardzo pożywny i zdrowy przysmak. Wiele innych warzyw i owoców często może szkodzić naszym pupilom, niektóre muszą być podane w określony sposób. Nie dotyczy to bogatych w witaminy marchewek. Co więcej pomarańczowe, chrupiące marchewki mogą przynieść wiele korzyści, jeżeli włączymy je do psiego jadłospisu!

Zalety marchewki dla psa

Jedną zalet marchewkowych przysmaków dla psa jest dobry wpływ na uzębienie. Każdy właściciel czworonoga z pewnością doskonale zna różne problemy z psimi zębami. Oczywiście nic nie zastąpi odpowiedniej higieny i szczotkowania, ale marchewki są świetnym uzupełnieniem. Twarde (lub nawet mrożone) skutecznie potrafią pomagać w zachowaniu zdrowych zębów u psa.

Zawartość błonnika oraz mała ilość kalorii sprawia, że marchewka jest zdrowym i nie tuczącym psim przysmakiem. Jeżeli pies ma problemy z nadwagą włączenie marchewki jako dodatkowej nagrody to świetny pomysł i bardzo dobre rozwiązanie dla naszego pupila. Błonnik z kolei może być też rozwiązaniem na problemy z wypróżnieniem.

Bogate w beta karoten i witaminę A marchewki mają pozytywny wpływ na psi wzrok, oraz sierść. Należy jednak pamiętać że zbyt duża ilość marchewki w diecie może być niekorzystna, dlatego warto skonsultować z weterynarzem jak włączyć ją do psiej diety. Na pewno należy to robić etapami – marchewka wprowadzona zbyt szybko może powodować problemy trawienne.

Czy pies może jeść surową marchewkę

Pies może jeść surową marchewkę, chociaż nie każdemu czworonogowi będzie odpowiadał ten sposób podania warzywa. Na szczęście istnieją również inne możliwości. Marchew można zetrzeć i dodać do standardowej karmy lub zrobić 100% sok marchwiowy – większości psów taki pożywny napój będzie bardzo smakował! Jeżeli stosujemy domowe jedzenie dla psa, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby przemycić marchewkę podczas przygotowania kaszy dla psa czy innych składników psiej diety.

Surowa marchewka nie jest jednak w pełni trawiona przez psi układ pokarmowy. Żeby czerpać pełne korzyści z pomarańczowego warzywa warto marchewkę ugotować w wodzie lub na parze, oczywiście bez przypraw!

Czy pies może jeść gotowaną marchewkę?

Ugotowana marchewka dla psa jest zdrowa i łatwo przyswajalna. Po takiej obróbce można również łatwiej dodać ją do posiłku tworząc na przykład marchewkowe puree.
Planując rozkład psich posiłków warto skonsultować ilość marchewki z weterynarzem, żeby nie przekroczyć zalecanej ilości. Ogólnie możemy przyjąć, że nie powinna stanowić więcej niż 10% udziału w zbilansowanej psiej diecie. Odpowiednio dodawana do posiłków może przynieść jednak bardzo wiele korzyści i nie niesie ze sobą takich zagrożeń jak na przykład gruszka dla psa!

Skomentuj