kasza gryczana dla psa

Czy pies może jeść kaszę?

Najpierw odpowiedzmy sobie na pytanie po co w ogóle psu podawać kaszę. Otóż kasza dla psa może być uzupełnieniem jeżeli układamy dietę domową. Na pewno kasza nie może być podstawą takiego pokarmu naszego zwierzęcia, ale jako dodatek staje się cennym źródłem węglowodanów, witamin, oraz związków mineralnych.

Jakiej kaszy pies nie może jeść?

Generalnie lepiej unikać kasz, które zawierają gluten, są ciężkostrawne. Mogą być wtedy źródłem alergii pokarmowych, oraz przyczyną kłopotów żołądkowych psów. Patrząc pod tym kątem niewskazane są kasze jęczmienne, pęczak, kasza perłowa czy kasza manna. Wśród tych zalecanych znajduje się kasza gryczana, kasza jaglana, amarantus czy kasza owsiana. Psy nie powinny jeść również kaszy krótko gotowanej. Bezpieczniejsze dla żołądka będzie podanie kaszy w formie rozgotowanej papki.

Czy pies może jeść kaszę gryczaną?

Jak najbardziej – oczywiście w rozsądnej ilości. Jest to tzw. zboże rzekome i nie zawiera glutenu. Dlatego minimalizujemy ryzyko alergii pokarmowej u psa. Jeżeli w diecie domowej naszego czworonoga szukamy składnika, który uzupełni witaminy z grupy B, minerały takie jak magnez, wapń, fosfor, żelazo, cynk, jod czy potas – to dodatek kaszy gryczanej będzie dobrym wyborem w diecie psa.

Kasza gryczana zawiera również błonnik. Występuje on w formie tzw. skrobi opornej – która nie ulega trawieniu. Reguluję ona pracę przewodu pokarmowego, pobudza perystaltykę jelit. Spowalnia również wchłanianie glukozy.

Amarantus i kasza jaglana dla psa

Podobnie jak kasza gryczana, kasza jaglana może być źródłem wielu wartościowych składników w psiej diecie. Nie zawiera glutenu, ma niewiele skrobi i jest lekkostrawna. Jest także bogata w cenne witaminy z grupy B (B1 – tiamię, B2 – ryboflawinę, B6 – pirydoksynę oraz kwas pantotenowy).

Kasza jaglana może być dla psa źródłem minerałów. Zawiera magnez, wapń, fosfor, potas, żelazo. Jest bogata w antyoksydanty – neutralizujące wolne rodniki.

Amarantus, a właściwie kasza z amarantusa będzie pełniła podobną rolę w pokarmie dla psa. Posiada dużo błonnika, wspomaga pracę jelit, jest źródłem wapnia i magnezu. Do niedawna można było ją dostać głównie w sklepach ze zdrową żywnością – teraz coraz częściej jest dostępna również w marketach.

Czy pies może jeść kaszę jęczmienną?

W przeciwieństwie do poprzednio omówionych kasz, ta zawiera gluten. Jest również stosunkowo ciężko strawna dla naszego psa. Z tych dwóch powodów należy zachować ostrożność i lepiej wybrać inny rodzaj kaszy – eliminując niepotrzebne ryzyko alergii pokarmowych i kłopotów z układem trawiennym naszego czworonoga. Należy jednak podkreślić, że pomimo tego, kasza jęczmienna dla psa może być również źródłem witamin, minerałów oraz błonnika.

Czy pies może jeść kaszę owsianą?

Na koniec mniej popularna – ale bardzo wartościowa w psiej diecie kasza owsiana. Nie zawiera glutenu, posiada błonnik, witaminę E, witaminy z grupy B, oraz składniki mineralne: żelazo, fosfor, magnez, wapń i miedź. Jest też lekkostrawna.

Wady i zalety kaszy w jedzeniu dla psa.

Na koniec krótkie podsumowanie. Zalety stosowania kasz jako dodatku w domowej diecie dla psa:

  • źródło minerałów
  • źródło węglowodanów
  • źródło witamin
  • źródło błonnika – regulacja pracy przewodu pokarmowego u psów

Zagrożenia stosowania kasz w jedzeniu dla psów:

  • Mogą powodować alergie pokarmowe (przede wszystkim kasze zawierające gluten)
  • Mogą powodować problemy trawienne (kasze ciężkostrawne, krótko gotowane)
  • Mogą powodować liczne dysfunkcje układu pokarmowego – jeśli są podawane w zbyt dużej ilości.
Skomentuj