pies-maltanczyk

Żywienie maltańczyka

Maltańczyki to psy cieszące się coraz większą popularnością. Mały pełny energii towarzysz od pierwszego spotkania wzbudza sympatię. Jest radosny, żywiołowy i wygląda uroczo, ale żeby ten stan zachować zarówno teraz jak i w przyszłości należy zadbać o odpowiedni pokarm. Każdy właściciel chce, żeby jego maltańczyk cieszył się posiłkami, ale równie ważne jest, żeby zapewniały zbilansowaną ilość składników odżywczych oraz nie powodowały problemów z układem pokarmowym ani alergii.

Karmienie szczeniaka maltańczyka

Kiedy młody pies trafia do nas od hodowcy powinniśmy zastosować stopniowe przejście na karmę, którą chcemy stosować. Zazwyczaj otrzymamy wraz ze szczeniakiem zapas na kilka dni, ale warto znać markę – i zrobić sobie większy zapas na wypadek, gdyby psiak adaptował się do nowej diety dłużej niż to przewidujemy. Proponujemy przejście małymi krokami, mieszając dotychczasową karmę z nową:

  • 1 tydzień – ¼ nowej oraz ¾ starej karmy dla maltańczyka
  • 2 tydzień – ½ nowej i ½ starej karmy dla maltańczyka
  • 3 tydzień – ¾ nowej i ¼ starej karmy dla maltańczyka

Od czwartego tygodnia stosujemy już dietę opartą wyłącznie o nową karmę. Możliwe, że na tym etapie czeka nas kilka podejść – maltańczyk potrafi być wybredny. Zawartość i jakość karmy omówimy w dalszej części, natomiast ogólnie rzecz biorąc mamy wybór pomiędzy odpowiednio ułożoną dietą domową, oraz gotową karmą dla szczeniąt ras małych. Decyzja o sposobie żywienia na tym etapie może mieć wpływ na karmienie dorosłego psa, który prawdopodobnie będzie oporny na zmianę (np. z domowego jedzenia na karmę suchą).

Jak często karmić szczeniaka maltańczyka i jaką ilość karmy podawać?

Do 12 tygodnia życia, maltańczyk może jeść dowolną ilość, należy jednak dbać o to, żeby jedzenie było świeże – trzymamy w misce małe ilości karmy dla psa, często ją wymieniając na nową porcję.

Szczenięta maltańczyka, od 12 tygodnia do 9 miesiąca życia powinny dostawać 3 lub 4 posiłki dziennie. W tym momencie należy już przestrzegać określonej ilości pokarmu, ponieważ przy braku ograniczeń maltańczyk może jeść zbyt dużo. Ilość dziennych posiłków jest bardzo ważna, ponieważ szczeniaki maltańczyka mają skłonność do hipoglikemii. Orientacyjnie należy przyjąć, że szczeniak potrzebuje około 400 kalorii dziennie (ok. 55 kalorii na kilogram masy ciała). Niemniej wartość ta może nieznacznie się zmienić w zależności od aktywności, stanu zdrowia i indywidualnego metabolizmu.

Roczny dorosły maltańczyk może przejść już na 2 posiłki dziennie, oraz ok 200 kalorii (45 kalorii na kilogram masy ciała). Należy jednak pamiętać, że jest to rasa mała i podobnie jak w przypadku karmienia yorków, częstotliwość podawania karmy 3 razy dziennie również nie będzie błędem. Wszystko zależy od preferencji danego psa.

Zawsze należy też kontrolować masę ciała psa – jeżeli zaczyna pojawiać się nadwaga lub niedowaga, należy skorygować dietę. W takich przypadkach konieczna jest też konsultacja weterynaryjna, która pozwoli wykluczyć ewentualne choroby. Warto również analizować etykiety – zazwyczaj znajdują się na nich instrukcje, które w łatwy sposób pozwalają określić odpowiednie porcje pokarmu.

Najlepsza karma dla szczeniaków i dorosłych maltańczyków

Wybierając karmę dla maltańczyka powinniśmy kierować się przede wszystkim jakością. To oznacza, ze należy unikać karm z dużą zawartością wypełniaczy jak zboża, otręby kukurydziane, łupiny orzeszków ziemnych, łuski owsiane itp., oraz sztucznych dodatków jak konserwanty, barwniki, aromaty itp.

To czego szczególnie będziemy szukać to duża zawartość mięsa jak kurczak, indyk, jagnięcina, królik. Pożądane są też inne zdrowe składniki – olej rybny, warzywa, owoce. Przy zakupie warto również zwrócić uwagę na wielkość karmy – musi być dostosowana do możliwości maltańczyka.

W przypadku, kiedy chcemy przygotować pokarm samodzielnie, należy zapoznać się z zasadami przygotowania diety domowej dla psa, oraz wskazanymi i zakazanymi produktami.

Warto zwrócić uwagę, że dobre jakościowo karmy mogą być bardziej kaloryczne, ponieważ w mniejszej ilości zawierają więcej wartości dla psa. To z kolei oznacza mniejsze porcje, ale nie ma w tym nic złego – pies będzie tak samo syty, oraz otrzyma wszystkie niezbędne składniki.

Sprawdź też nasz ranking karm dla maltańczyków.