jak wybrac karme dla psa

Jak wybrać karmę dla psa? Kilka ważnych wskazówek

Pies to nie tylko zwierzę domowe. To też członek rodziny i nasz towarzysz w każdej chwili – zarówno tej szczęśliwej, jak i niekoniecznie dobrej. Nic więc dziwnego, że zdecydowana większość opiekunów tych cudownych czworonogów zwraca dziś ogromną uwagę na to, w jakim komforcie żyje ich ulubieniec. Jednym z najważniejszych wyborów, przed jakim staje świeżo upieczony opiekun psa jest na pewno kwestia doboru odpowiedniej dla niego karmy.

 

  1. Jak wybrać karmę dla psa? Dlaczego jest to tak ważne?
  2. Którą karmę dla psa wybrać? Sucha czy mokra? Która będzie dobra?
  3. Która karma będzie najlepsza? Dowiesz się tego ze składu

 

To zadanie tylko z pozoru proste. Sklepowe półki w supermarketach wręcz uginają się pod ciężarem różnych produktów, a w specjalnych sklepach zoologicznych ten wybór jest jeszcze szerszy. Różnią się one nie tylko marką (tu na uwagę zasługuje między innymi Brit – karmy dostępne są na https://zooart.com.pl/pol_m_Psy_Karma-dla-psow_Podzial-wedlug-firm_Brit-1487.html), ale też – a może przede wszystkim – składem i przeznaczeniem. Który z nich jednak wybrać, by mieć absolutną pewność co do tego, że nasz ulubieniec będzie miał dostarczone wszystkie niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania jego organizmu składniki? Na to pytanie odpowiadamy w kolejnych akapitach.

Jak wybrać karmę dla psa? Dlaczego jest to tak ważne?

Karma dla psa powinna dostarczyć wszystkich substancji, których pies potrzebuje do zachowania zdrowia. Jej wybór jest o tyle ważny, że skutki karmienia źle dobraną lub niskiej jakości karmą nie są widoczne natychmiast. Często pojawiają się dopiero po kilku miesiącach. Problem jednak w tym, że pies do tego momentu może coraz gorzej się czuć, a niedobory poszczególnych składników sprawiają, że staje się on bardziej podatny na różnego rodzaju infekcje i inne schorzenia. Wybierając dany rodzaj karmy powinniśmy więc od razu mieć pewność, że będzie ona odpowiednia dla naszego czworonoga.

 

W doborze właściwego produktu pomogą nam oznaczenia stosowane przez samych producentów. Ci zazwyczaj zaznaczają na opakowaniu, do jakich psów skierowana jest dana karma. Na rynku dostępne są przede wszystkim produkty stworzone z myślą o:

  • szczeniakach;
  • psach sterylizowanych i kastrowanych;
  • psach w podeszłym wieku;
  • psach przechodzących leczenie lub rekonwalescencję;
  • psach aktywnych.

Którą karmę dla psa wybrać? Sucha czy mokra? Która będzie dobra?

Częstym wśród opiekunów czworonogów dylematem jest wybór między karmą suchą, a morką. Ta pierwsza ma szereg zalet, takich jak łatwość przechowywania i zapobieganie powstawaniu kamienia nazębnego, a tym samym – likwidowanie nieprzyjemnego zapachu z pyska. Wzmaga jednak pragnienie i jest bardziej przetworzona od mokrej.

 

Karma mokra jest zaś droższa, ale karmione nią psy nie odczuwają zwiększonego pragnienia. Jej niewątpliwą zaletą też na pewno fakt, iż jest ona mniej przetworzona od suchej. Nie można jednak wysnuć tu prostej analogii i bez wątpliwości stwierdzić, że jest ona lepszym wyborem od karmy suchej. Wiele zależy bowiem od jej składu i niejednokrotnie zdarza się, że karma sucha ma lepszy skład i jest zdrowsza od mokrej. Można też w diecie naszego pupila stosować oba rodzaje karm.

Która karma będzie najlepsza? Dowiesz się tego ze składu

To właśnie skład jest najważniejszym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze karmy dla psa. Najważniejszym jej składnikiem powinno być rzecz jasna mięso – dobre produkty składają się z niego przynajmniej w połowie. Kolejna pozycja na liście to wypełniacze. Starajmy się wybierać karmy zawierające jak najmniej zboża – dobrze jest zastąpić je warzywami i owocami. Ostatnia to zaś dodatki – na przykład witaminy, minerały czy dbające o prawidłowy rozwój stawów tauryna, glukozamina i chondroityna. Więcej ciekawych porad znajdziecie na https://zooart.com.pl/blog/.

 

One comment

  1. Ciekawy artykuł. Ostatnio czytałem o karmie bezzbożowej na https://stacjazwierzak.pl/blog/karma-bezzbozowa-dla-psa

Skomentuj