Karmy suche
Patrząc na sklepowe półki z suchą karmą można z całą pewnością stwierdzić, że wybór jest znacznie większy niż jeszcze kilka lat temu. Karmy suche są obecnie najpopularniejsze, a asortyment bogaty. Są klasyfikowane ze względu na przeznaczenie, a ceny wahają się od kilku do kilkudziesięciu złotych za kilogram. Przy wyborze warto zatem wiedzieć na co zwrócić szczególną uwagę.
Zalety karm suchych
Podawanie karm suchych jest wygodne. Są ogólnodostępne i nie wymagają dodatkowego przygotowania. Oprócz tego kompleksowo zaspokajają zapotrzebowanie psa na składniki pokarmowe (karmy pełnoporcjowe). Zawierają wszystkie niezbędne witaminy i minerały. Karmy suche, ze względu na swoją twardość, pomagają też zwalczać kamień nazębny. Zaletą jest też cena – są stosunkowo tanie i można je długo przechowywać, nawet w większych ilościach.
Karmienie karmą suchą – wady i zagrożenia
Karmy suche są bardzo kaloryczne i mają małą zawartość wody (około 10%). To oznacza, że trzeba zadbać o odpowiednie dawkowanie oraz stały dostęp do świeżej wody dla psa. Podawanie zbyt dużej ilości karmy suchej może doprowadzić do otyłości i problemów zdrowotnych psa. Wskazówki najczęściej znajdują się na opakowaniach (ilość gram karmy dla psów aktywnych, małych, dużych itp.), ale warto prowadzić również własne obserwacje i korygować dawkowanie.
Karmy suche mogą również jełczeć – dlatego należy je przechowywać w zamkniętych pojemnikach. Radziłbym też unikać tych sprzedawanych na wagę – nie mamy pewności jak długo tam leży. Stosując wyłącznie karmę suchą warto również raz na jakiś czas zmieniać jej rodzaj. W pewnym momencie pies może za bardzo przyzwyczaić się do danej karmy i odrzucać inne, co może być problemem jeśli zajdzie konieczność zmiany (np. ze względów zdrowotnych).
Rodzaje karm i skład
Karmy suche pozwalają również na precyzyjne zaspokojenie zapotrzebowania pokarmowego psów o specjalnych wymaganiach. Wśród karm specjalistycznych znajdziemy:
- karmy suche dla seniorów (niska zawartość białka, ze względu na nerki,
- karmy suche dla psów z cukrzycą,
- karmy suche dla psów z nadwagą,
- karmy suche dla psów z alergią (często zawierają jagnięcinę, która jest mało uczuleniowa),
- karmy suche dla psów z chorą wątrobą,
- karmy suche dla szczeniąt (wysokobiałkowe) i dla psów dorosłych.
Analiza składu, pomijając karmy specjalistyczne, pozwoli nam natomiast na określenie jakości. Warto szczególną uwagę zwrócić na opakowanie – tutaj producent ma obowiązek podać faktyczny skład, bez „chwytów marketingowych” i zaciemniania rzeczywistości. Korzystnie jest wybrać karmę o jak największej zawartości mięsa i stosunkowo małej zawartości zbóż (trzeba zachować czujność, ponieważ różne rodzaje zbóż mogą być podane jako oddzielne składniki). Nawet jak już kupimy karmę, według naszej najlepszej wiedzy – trzeba obserwować zachowanie psa. Możemy trafić na składnik, który uczuli naszego pupila – wtedy konieczna będzie zmiana i inny wybór.