linienie psa

Kiedy pies linieje? Najważniejsze informacje

Sierść psa to najpewniej jego pierwszy rzucający się w oczy atut. Szczególnie ma to miejsce w przypadku ras posiadających imponujące, długie i gęste futro. Sierść psa spełnia również bardzo ważną rolę termoregulacyjną – w zimie ogrzewa naszego psa, a w lecie chroni jego skórę przed wysoką temperaturą. Kiedy pies linieje? Jak sobie z tym radzić?

Co to jest linienie?

Linienie fizjologiczne jest to proces wymiany starej pokrywy włosowej na nową, bardziej dostosowaną do aktualnie panujących warunków pogodowych. Jest uzależnione najczęściej od pory roku, jednak linienie mogą powodować również zmiany hormonalne, żywienie lub kondycja zdrowotna. Każdy zadaje sobie pytanie kiedy pies linieje i jak długo – prawidłowe linienie trwa około 1-1,5 miesiąca. Jeśli ten proces się przedłuża, a dodatkowo zauważyliśmy u naszego pupila łyse plamy na ciele, powinniśmy udać się na wizytę u weterynarza. Pomoże on wykluczyć ewentualne nieprawidłowości w wydzielaniu hormonów, choroby skóry itd. O szczególnym wpływie hormonów wiedzą przede wszystkim właściciele suk, u których wypadanie futra może występować po cieczce oraz podczas karmienia młodych.

W przypadku psów żyjących w domach może wystąpić tzw. linienie całoroczne lub zwielokrotnione linienie w ciągu roku. Duży wpływ na występowanie linienia ma naturalne światło słoneczne. W przypadku psów żyjących w domach jest ono zastąpione światłem sztucznym, co może powodować zmiany jego częstotliwości.

Kiedy pies linieje?

Linienie występuje dwa razy do roku – w wiosnę i jesień. W wiosnę, po zimie, psy pozbywają się martwego, grubego „okrycia wierzchniego” nienadającego się na nadchodzące ciepłe dni, a w jesień przygotowują się do nadchodzących mrozów. Wielu właścicieli jednak zastanawia się czy można coś z tym linieniem zrobić?

Czy da się skrócić czas linienia?

Z linieniem jako takim musi się liczyć każdy przyszły właściciel psa. Jest to nieodzowna część posiadania pupila. Jednak są sposoby na to, aby ten proces przyśpieszyć, pomagając tym i sobie, i psu.

Najważniejsze w przypadku przyśpieszania linienia psa jest regularne wyczesywanie sierści. Pomaga to w pozbyciu się martwego włosa oraz zapobiega ewentualnym chorobom skóry wywołanym przegraniem się skóry lub zbieraniem się brudu. Odwrotnie niż w przypadku kąpieli, z czesaniem nie trzeba być ostrożnym – nawet codzienne przeczesanie sierści psa będzie dla niego zdrowe. Warto zaznaczyć, że o sierść psa najlepiej dbać przez cały rok. Ułatwi nam to pracę podczas linienia oraz przyzwyczai psa do zabiegów pielęgnacyjnych. Jest to szczególnie ważne w przypadku psów z wymagającą sierścią, skłonną do kołtunienia się oraz dwuwarstwową.

Odpowiednia pielęgnacja sierści

Jak najlepiej dbać o sierść? Dla początkującego właściciela psa może to się wydać trudne i przytłaczające, jednak z czasem zacznie to przychodzić już z naturalną łatwością. Warto zasięgnąć rady doświadczonego psiego groomera, który podpowie nam, jaka pielęgnacja będzie odpowiednia dla naszego pupila. Najważniejsze to jednak:

  • odpowiednia szczotka – w zależności od tego, z jakim typem włosa mamy do czynienia, możemy wybrać odpowiedni przyrząd do czesania. W przypadku włosów krótkich, jednowarstwowych sytuacja jest prosta, jednak gdy występuje podszerstek warto zaopatrzyć się w zgrzebło, pomoże ono pozbyć się martwych zalegających włosów.
  • szampony i odżywki – pomocne w przypadku włosów długich, zapobiegają ich kołtunieniu się i ułatwiają rozczesywanie. Nawilżają i odżywiają włos, co może pomóc również przy nadmiernym linieniu.
  • regularne wizyty w salonie groomerskim – odpowiednia pielęgnacja zapewniona przez wprawionego groomera pomoże nam w utrzymaniu pięknej i zdrowiej sierści naszego pupila.
Skomentuj