psy - atopowe zapalenie skóry u psa

6 rzeczy jakie warto wiedzieć o atopowym zapaleniu skóry u psa

1. Przyczyny atopowego zapalenia skóry u psów

Przyczyny AZS u zwierząt nie są dokładnie znane. Choroba ta jest jednym z objawów silnej alergii na czynniki środowiskowe. Nie można jednak określić konkretnych alergenów, które wywołują tak silne objawy, ponieważ każde zwierzę może być uczulone na coś innego. Lekarze skłaniają się również do stwierdzenia, że predyspozycje do wystąpienia atopowego zapalenia skóry są przekazywane genetycznie, czego potwierdzeniem może być większa częstotliwość występowania choroby u niektórych ras.

2. Objawy AZS u psów

Objawy atopowego zapalenia skóry u zwierząt są zróżnicowane i mogą występować z różnym nasileniem. W większości przypadków jako pierwszy pojawia się świąd skóry. Swędzenie odczuwane jest w miejscach trudno dostępnych dla zwierzęcia takich jak małżowiny uszne czy miejsca między palcami łap. To powoduje, że pies zachowuje się bardzo niespokojnie, ociera głową o różnego rodzaju powierzchnie a także gryzie łapy. Jeśli świąd pojawia się też w innych częściach ciała zaś zwierzę próbując sobie z nim poradzić bardzo często uszkadza naskórek, co powoduje dalsze problemy skórne takie jak zakażenia bakteryjne i grzybicze czy nacieki ropne. Ponadto widoczne stają się łyse place w miejscach zaatakowanych przez chorobę oraz zaczerwienienia i wysypka. Wszystkie te objawy mogą występować łącznie ale nie zawsze tak jest. Więcej na temat objawów AZS znajdziesz na stronie https://www.dbamyozdrowiepsowikotow.pl/czeste-choroby/pies/atopowe-zapalenie-skory/

3. Jak reagować na objawy chorobowe?

Nie każdy świąd skóry u pupila oznacza atopowe zapalenie skóry. Czasami swędzenie jest wywoływane przez inne schorzenia lub pasożyty. Dlatego kiedy zaobserwujesz dziwne zachowanie swojego psa idź do weterynarza. Lekarza przyjrzy się dokładnie skórze zwierzaka a następnie zleci badania lub leczenie zgodne z potrzebami zwierzęcia.

4. Diagnostyka

Diagnostyka atopowego zapalenia skóry u psów polega przede wszystkim na określeniu alergenu wywołującego objawy chorobowe. Wykonywane są testy alergologiczne, które pozwalają na wskazanie konkretnych substancji uczulających. Jeśli objawy skórne są bardzo nasilone i powstały zakażenia bakteryjne lub grzybicze konieczne może okazać się wykonanie posiewu.

5. Leczenie

Leczenie atopowego zapalenia skóry prowadzone jest wielotorowo. Przede wszystkim zaopatrywane są wszystkie rany, które powstały na skutek choroby. Ponadto właściciel zwierzęcia otrzymuje specjalistyczne maści i środki do smarowania skóry, które zmniejszają nasilenie objawów i ograniczają odczuwanie świądu, co przynosi ulgę zwierzęciu. W razie konieczności pies otrzymuje antybiotyki oraz preparaty lecznicze leczące objawy skórne i zapobiegające powstawaniu nowych.

Wyżej wymienione sposoby leczenia mają wpływ na poprawę stanu skóry oraz lepsze samopoczucie zwierzęcia, ale nie leczą samego AZS. Chorobę bardzo trudno wyleczyć całkowicie, ale można próbować. Głównym sposobem leczenia jest określenie alergenu wywołującego objawy a następnie jego wyeliminowanie z otoczenia psa, co zmniejszy częstotliwość i nasilenie choroby. Zdarza się, że konieczne staje się odczulanie psa. Jest to długotrwała terapia, która nie zawsze przynosi spodziewane efekty.

6. Profilaktyka i pielęgnacja

W przypadku zwierząt cierpiących na AZS bardzo ważna jest odpowiednia profilaktyka i pielęgnacja. Przede wszystkim należy unikać alergenów, które wywołują objawy choroby. Ponadto należy dokładnie obserwować zwierzę i kiedy pojawiają się pierwsze symptomy choroby szybko reagować. Konieczne jest również stosowanie wszystkich zaleceń lekarza dotyczących pielęgnacji psa.

Atopowe zapalenie skóry to choroba przewlekła i trudna do leczenia. Odpowiednia profilaktyka może prowadzić do długich okresów remisji i zmniejszenia nasilenia objawów chorobowych. Stosowanie zabiegów pielęgnacyjnych zalecanych przez lekarza zmniejsza dolegliwości związane ze świądem skóry i podrażnieniami, które mogą powstać.

Więcej o zwierzętach dowiecie się na stronie https://www.dbamyozdrowiepsowikotow.pl/

Skomentuj