BARF
BARF jest dietą dla psa opartą na surowym mięsie. Jej nazwa to skrót od Biologically Appropriate Raw Food, czyli Biologiczne Odpowiednie Surowe Jedzenie. Jej głównym założeniem jest fakt, iż najzdrowsze pożywienie dla psa to takie, które jest jak najbardziej zbliżone do naturalnego odżywiania dzikich przodków psów – fizjologia układu pokarmowego psów domowych jest taka sama i nie uległa zmianom na tle tysięcy lat ewolucji. Twórcą diety BARF jest australijski lekarz weterynarii, dr. Ian Billinghurst, który uznał, iż wiele psich dolegliwości (np. alergie) wynikają z nieodpowiedniej diety. Warto dodać, iż stosując żywienie oparte na surowym mięsie mamy całkowitą kontrolę nad tym, co je nasz pupil – surowy pokarm nie zawiera sztucznych barwników, zbóż, wypełniaczy czy konserwantów. Głównym założeniem diety BARF jest, aby zwierzę zjadało od około 60 % do 80 % surowego mięsa, kości i ryb. Resztę diety powinny stanowić podroby (10%), warzywa(15%), owoce (5%), i inne dodatki (10%).
Jak powinna wyglądać dieta BARF?
Surowe kości z mięsem to podstawa w diecie BARF. Powinniśmy codziennie podawać naszemu zwierzęciu kości z drobiu (np skrzydełka, szyje, korpusy), które są cennym źródłem białek. Zawierają one niewielką ilość mięsa, tłuszcz i chrząstki. Dobrym posiłkiem będą również kości baranie, wieprzowe czy królicze. Pamiętajmy jednak, iż białe mięso jest zdecydowanie zdrowsze dla naszych psów niż mięso czerwone, ponieważ zawiera więcej nienasyconych kwasów tłuszczowych. Kości wołowe ze względu na fakt, iż są bardzo twarde nie stanowią odpowiedniego źródła pokarmu, jednak ich niewątpliwa zaleta to dobry wpływ na rozwój mięśni i czyszczenie zębów. Są cennym źródłem wapna, tłuszczów, białek i witamin. Warto dodać, iż są także świetną zabawką dla naszych pupili i zaspokajają ich potrzeby psychologiczne – gryzienie jest naturalną potrzebą psów i wpływa na nie uspokajająco. Pamiętajmy, iż w żadnym wypadku nie można podawać psu kości po obróbce cieplnej! Kolejnym ważnym składnikiem w psiej diecie jest mięso. Możemy podawać każdy rodzaj mięsa, a im więcej gatunków mięs, tym lepiej. W diecie należy uwzględnić także ryby (podawane w całości) – warto tu wyróżnić surowe sardynki, które mogą stanowić stały składnik diety. Stosując BARF musimy pamiętać, aby podawać zwierzęciu także podroby (ozory,wątroby, flaki, nerki, serca, móżdżki, żołądki), warzywa i owoce (sprawdź jakie owoce może jeść pies, oraz jakie warzywa może jeść pies), najlepiej zmiksowane, a także mleko, jajka, jogurty, tłuszcze. Dietę należy wzbogadzić także o niezbędne witaminy.
Czy każdy pies może być na diecie BARF?
Tak! Wszystkie psy, niezależnie od rasy, wielkości, czy wieku mają bardzo podobną budowę układu pokarmowego i zbliżone potrzeby żywieniowe. Należy pamiętać jednak, iż dieta musi być odpowiednio zbilansowana i dostosowana do indywidualnych potrzeb zwierzaka – jego poziomu aktywności, wieku, zapotrzebowania na energię i metabolizmu.