Przygarniając pod swój dach pupila, bierzemy pełną odpowiedzialność za jego rozwój, a także zdrowie. Oprócz dobrze zbilansowanego pożywienia i spacerów istotną kwestią jest również wybór lekarza weterynarii. Nawet jeśli pies czy kot będą cieszyć się dobrym zdrowiem, potrzebny jest ktoś, kto podpowie nam w sprawach żywienia czy pielęgnacji. Może zdarzyć się również, że nasz czworonożny przyjaciel rozchoruje się lub ulegnie wypadkowi. W takich sytuacjach specjalista dysponujący sprzętem weterynaryjnych oraz fachową wiedzą jest niezastąpiony.
Co jest ważne przy wyborze gabinetu weterynaryjnego?
Poszukując specjalisty, który z troską i empatią zajmie się naszym pupilem, najczęściej zwracamy się z pytaniem o rekomendację do najbliższych znajomych lub rodziny. Duży wpływ na nasz wybór mają także opinie znalezione w sieci. W każdym przypadku warto także kierować się własną intuicją i prześledzić informacje publikowane przez dany gabinet odnośnie sprzętu weterynaryjnego, którym dysponuje. Nie mniejsze znaczenie mają również indywidualne odczucia towarzyszące nam w czasie pierwszej wizyty w gabinecie weterynaryjnym. Specjalista powinien także wzbudzać nasze zaufanie i mieć dobry kontakt ze zwierzęciem.
Wysokiej klasy sprzęt weterynaryjny w gabinecie
Bez dobrego sprzętu weterynaryjnego trudno kompleksowo zadbać o zdrowie czworonoga. Szczególnie w nagłych sytuacjach wyposażenie gabinetu weterynaryjnego, do którego udajemy się z naszym pupilem, ma szczególne znaczenie. Nie mniej istotne są kompetencje, a także doświadczenie specjalisty.
Nie oznacza to jednak, że aby znaleźć takie miejsce musimy szukać dużej, ekskluzywnej kliniki. Znakomitych fachowców znaleźć można również w mniejszych, bardziej kameralnych przychodniach weterynaryjnych. One także bardzo często dysponują sprzętem diagnostycznym weterynaryjnym na wysokim poziomie, który sprosta potrzebom naszego zwierzaka w każdych okolicznościach. Im szerszy zakres usług oferuje dana przychodnia czy klinika, tym większa szansa na dostęp do specjalistycznego sprzętu diagnostycznego.
Każdy dobry gabinet weterynaryjny musi być wyposażony w lampę będącą źródłem światła bezcieniowego, pomieszczenie służące jako sala operacyjna wraz ze sprzętem anestezjologicznym, a także lampę bakteriobójczą. Niezbędny jest także dobrej jakości sterylizator zapewniający higieniczną pracę w każdej sytuacji. Nie obejdzie się także bez niewielkiej poczekalni, gdzie czworonożni pacjenci mogą oczekiwać na swoją kolej.
Jak urządzenia diagnostyczne powinny znaleźć się w dobrej przychodni weterynaryjnej?
Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia, którego lekarz weterynarii potrzebuje w wielu sytuacjach z pewnością, jest aparat USG. To urządzenie, które bada strukturę narządów w tym ich kształt i wielkość. Za pomocą ultrasonografu specjalista skontroluje stan jamy brzusznej lub serca zwierzęcia. Rozpozna także obecność niepożądanych zmian lub infekcji.
Do badania tkanek miękkich, a także układu kostnego niezbędny jest aparat RTG. Pomocny w wielu przypadkach bywa również endoskop służący, chociażby do diagnostyki układu pokarmowego zwierzaka oraz wykonywania drobnych zabiegów np. pobierania próbek do badania lub usuwania obcych ciał.
W nowoczesnych gabinetach weterynaryjnych nie brakuje także bardziej zaawansowanego sprzętu weterynaryjnego. Należy do niego np. tomograf komputerowy, wykorzystywany do uzyskiwania bardzo szczegółowego, trójwymiarowego obrazu badanego obszaru. Lekarze weterynarii mają również do dyspozycji elektrokardiografy służące do badania pracy serca oraz specjalistyczne mikroskopy.
Czym się kierować przy wyborze lekarza weterynarii?
Specjalistyczny sprzęt medyczny to nie wszystko. Równie ważnym aspektem, który może zadecydować o tym, czy zwierzę będzie stałym pacjentem przychodni lub kliniki jest komunikacja i relacja z lekarzem. Dobry specjalista powinien potrafić spokojnie i rzeczowo wytłumaczyć przebieg zabiegu oraz cierpliwie odpowiedzieć na pytania mogące pojawić się w czasie wizyty z czworonogiem.
Lekarz z dobrym podejściem do zwierzęcia oraz jego właściciela będzie traktował swoich pacjentów poważnie. Przyjazne i otwarte podejście do kwestii związanych z opieką nad psem lub kotem również ma ogromne znaczenie. Zbieżność poglądów między opiekunem pupila a lekarzem zwiastuje udaną współpracę na dłużej.
Nie da się ukryć, że zwierzęta również potrafią okazywać sympatię lub jej brak do nowo poznanych osób. Jeśli nasz zwierzak na widok lekarza wpada w panikę i ciężko go okiełznać, to znak, że współpraca może nie układać się najlepiej. Pupil wchodzący do gabinetu ochoczo i bez obaw to niemal pewność, że nasz wybór lekarza weterynarii okazał się trafiony.