odchudzanie psa

Jak odchudzić psa? 5 sprawdzonych rad

Problem nadwagi i otyłości dotyczy obecnie jednej trzeciej psów hodowlanych w naszym kraju. Nadprogramowe kilogramy to poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia zwierzaka. Pies może przytyć z różnych powodów, istotne jest jednak, by odpowiednio szybko zareagować i pomóc mu zrzucić nadmiar tkanki tłuszczowej.

Jak odchudzić psa w sposób racjonalny i skuteczny? Jaką karmę dla psa wybrać podczas diety odchudzającej? Czego unikać w czasie odchudzania psa?

Odchudzanie psa, czyli dlaczego Twój pies stał się otyły?

Na predyspozycje do nadwagi i otyłości u psa mogą wpłynąć następujące czynniki:

  • wiek – wraz z nadejściem psiej starości znacząco zwalnia metabolizm, zmniejsza się masa mięśniowa i następuje spadek aktywności fizycznej zwierzęcia. Wszystko to powoduje zmniejszenie całkowitego dziennego zapotrzebowania energetycznego, a jego nadmiar w diecie odłoży się w postaci tkanki tłuszczowej, co może prowadzić do otyłości,
  • rasa – badania pokazują, że pewne rasy psów są szczególnie narażone na nadwagę i otyłość. Dotyczy to szczególnie ras: cairn terrier, west highland white terrier, terier szkocki, owczarek szetlandzki, bassett hund, labrador retriever, cocker spaniel, beagle, jamnik czy cavalier king charles spaniel,
  • sterylizacja/kastracja – zabieg sterylizacji i kastracji znacząco wpływa na poziom hormonów płciowych w organizmie psa. Często powoduje to spowolnienie metabolizmu przy jednoczesnym wzroście apetytu, a to prosta droga do nadwagi i otyłości,
  • żywienie – czynnik środowiskowy, na który w 100% ma wpływ opiekun. Negatywny wpływ na wagę psa ma zbyt duża liczba podawanych posiłków, podjadanie psa między posiłkami, podawanie przekąsek i smaczków, podawanie karmy niskiej jakości itd.

Co zrobić, aby odchudzić psa?

Przyjęło się, że o nadwadze mówimy, gdy masa ciała jest o jakieś 10-15% wyższa od optymalnej wagi dla danego osobnika, a o otyłości – po przekroczeniu tej optymalnej masy ciała o 20%.

Odchudzanie psa to złożony proces, który wymaga konsekwentnego działania. W przypadku dużej nadwagi nie powinno być przeprowadzane bez porozumienia z lekarzem weterynarii. W jaki sposób pomóc psu zrzucić nadprogramowe kilogramy?

Podawaj odpowiednie porcje pokarmu

Podstawowym działaniem w terapii nadwagi i otyłości psów jest postępowanie dietetyczne. Należy określić, jakie jest dzienne zapotrzebowanie energetyczne czworonoga, a następnie podawać jakieś 70-80% dawki energetycznej, którą spożywa obecnie.

Zrezygnuj także ze stałego dostępu do karmy, gdyż uniemożliwia to kontrolowanie ilości spożywanych kalorii w ciągu dnia. Przy niewielkiej nadwadze zmniejszenie porcji posiłków wystarczy, by zwierzę schudło.

Gdy jednak masz do czynienia z poważną nadwagą lub otyłością, a w grę wchodzi coś więcej niż nadmiar spożywanych kalorii, należy zastosować dietę odchudzającą opartą na karmie dietetycznej.

Dobierz odpowiednią karmę

Gotowe karmy odchudzające posiadają starannie opracowany skład, w którym w miejsce zmniejszonej kaloryczności i zawartości tłuszczu dodano substancje odżywcze, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dzięki temu chociaż pies zjada mniej, to jego dieta nie staje się uboższa w istotne składniki odżywcze.

Zobacz karmę odchudzającą dla psa w Vet Expert: https://vetexpert.eu/sklep/pies/karma-weterynaryjna-dla-psa/karma-odchudzajaca-dla-psa/

Przykładem może być karma odchudzająca dla psa mokra lub sucha VET EXPERT OBESITY DOG. Została opracowana przez specjalistów z zakresu dietetyki i weterynarii, dzięki czemu trafia w potrzeby żywieniowe psów na diecie odchudzającej.

To karma o obniżonej kaloryczności i zmniejszonej ilości tłuszczu, która pomaga redukować masę ciała i utrzymać właściwą wagę. Karma zawiera niski poziom mono- i disacharydów oraz zwiększoną ilość substancji odżywczych.

Dzięki temu pies będący na diecie nie jest narażony na niedobory minerałów i witamin. Z kolei włókno pokarmowe pobudza uczucie sytości oraz pomaga kontrolować poziom glukozy we krwi. Dodatek L-metioniny, która bierze udział w metabolizmie tłuszczów, również wspomaga proces odchudzania.

Spacery i ruch z psem

Obok diety odchudzającej bardzo ważna jest także aktywność fizyczna. Powinna ona być dostosowana do wieku i możliwości pupila, ale też musi być regularna.

Jeżeli masz do czynienia z dużą otyłością, trzeba liczyć się z tym, że pies niechętnie będzie podejmował aktywność, a wzmożony ruch może obciążyć stawy i kości. Warto więc postawić na bezpieczne ćwiczenia, takie jak wolne spacery, łapanie piłki, pływanie czy ćwiczenia na bieżni w basenie.

Przeczytaj na blogu: https://vetexpert.eu/otylosc-u-psow-cz-1

Aby nie doszło do kontuzji, aktywność fizyczna powinna być wprowadzana stopniowo, powoli wydłużana oraz intensyfikowana w oparciu o bieżące samopoczucie psa.

Kastracja i sterylizacja psa

Jeżeli Twój pies przebył zabieg kastracji lub sterylizacji i z tego powodu nabrał ciała, należy zadbać o dietę dostosowaną do jego potrzeb. Żywienie psa po sterylizacji powinno być na stałe oparte na karmie niskokalorycznej i lekkostrawnej, która pozwoli psu się najeść, ale bez ryzyka przyjmowania zbyt dużej ilości kalorii.

Zrezygnuj z przekąsek i podjadania

Aby móc stale kontrolować ilość spożywanego przez psa pokarmu, należy zaprzestać podawania mu przekąsek między posiłkami oraz ograniczyć stały dostęp do karmy. Wielu opiekunów z wygody pozostawia psu stały dostęp do miski z suchą karmą, jednak to najlepsza droga do otyłości.

Podczas diety odchudzającej psa trzeba nie tylko unikać podawania przekąsek, ale też pilnować ilości i wielkości posiłków. Najlepiej, by były one ważone przed podaniem oraz serwowane psu zawsze o tej samej porze.

Skomentuj