chleb dla psa

Czy pies może jeść chleb?

Chleb jest w wielu domach podstawą posiłków. Pieczywo, popularne u ludzi niekoniecznie jednak służy naszym psom. Oczywiście odpowiedź na pytanie o szkodliwość chleba dla psa nie jest jednoznaczna. Wynika to z faktu, że chleb może występować w różnych postaciach, z różnego rodzaju zboża, szerokiej gamy możliwych dodatków i proporcji poszczególnych składników.

Czy można dodać chleb do zróżnicowanej diety psa?

Chleb dla psa nie jest zalecany. Przede wszystkim dlatego, że ma niewiele wartości odżywczych. Jest natomiast źródłem tzw. pustych kalorii. W większości przypadków jest też ciężkostrawny, zawiera dużo węglowodanów. Posiłki dla psów oparte o chleb, nawet jeśli nie będą szkodliwe – mogą doprowadzić do otyłości. Wracając do szkodliwości – niestety istnieje wiele zagrożeń poza zwiększeniem masy naszego czworonoga.

Chleb dla psa – główne zagrożenia.

Oprócz wspomnianej otyłości w chlebie znajduje się sól. O ile niewielka jej ilość korzystnie wpływa na psa i jest potrzebna, to zbyt dużo soli może powodować liczne schorzenia. Jej nadmiar niekorzystnie wpływa na układ krążenia, zatrzymuje wodę w tkankach, zaburza przemianę materii i zwiększa ryzyko nowotworu.

Niebezpieczne dla psa mogą być również dodatki, które często znajdujemy w chlebie. Przykładem są rodzynki. Podobnie jak winogrona, są one toksyczne dla naszego zwierzaka, a spożycie dużej ilości może prowadzić do niewydolności nerek. Dlatego należy zachować szczególną ostrożność i zapoznać się z wpływem poszczególnych dodatków. Dla człowieka, jest to ciekawy smak i urozmaicenie – dla psa mogą być wyjątkowo niebezpieczne.

Trzeba też mieć świadomość czy dany rodzaj chleba nie zawiera glutenu. Jeżeli nasz pies jest uczulony, pieczywo może być źródłem alergii pokarmowej psa.

Czy pies może jeść chleb razowy, bułki, sucharki?

Podobnie jak w przypadku ludzi, w psim jadłospisie gorsze będzie białe pieczywo, w tym bułki niż zdrowsze chleby razowe czy ekologiczne. Najlepszym wyborem mogą być tu właśnie sucharki. Natomiast nadal jesteśmy narażeni na dodatki i konserwanty, które znajdują się w kupnym pieczywie. To na pewno nie jest korzystne dla naszego czworonoga.

Czy pies może jeść chleb z masłem lub pasztetem?

Tutaj musimy  rozważyć szkodliwość i ewentualną toksyczność dodatków do chleba, czyli masła lub pasztetu. I tu znowu należy podejść ze zdrowym rozsądkiem. Ani pieczywo z masłem, ani z pasztetem nie powinno być stałym składnikiem posiłków naszego czworonoga. Natomiast, jeśli psiak podkradnie nam kawałek ze stołu, lub „upoluje” taki przysmak w inny sposób nie musimy wpadać w panikę.

Mały kawałek chleba, albo chleba z masłem na pewno nie zaszkodzi naszemu podopiecznemu.

Jaki jest najzdrowszy chleb dla psa?

Najzdrowszy i najbezpieczniejszy będzie chleb bez konserwantów i szkodliwych dodatków. Będzie zawierał natomiast składniki, które dostarczą związki mineralne i witaminy. Niestety, żeby mieć pewność i osiągnąć taki efekt musimy taki chleb przygotować samodzielnie. W takim wypadku musimy jednak zachować szczególną ostrożność, niedopieczony chleb, a w szczególności surowe ciasto jest dużym zagrożeniem dla psa.

Skomentuj