banany dla psów

Czy pies może jeść banana?

Wielu właścicieli psów, siedząc przy stole i patrząc w błagalne spojrzenie swojego pupila, zastanawia się czy akurat ten przysmak ze stołu można dać psu. Tym przysmakiem często bywa owoc. Niektóre z nich są bezpieczne dla czworonogów inne mogą stanowić zagrożenie, a jak jest w przypadku bananów?

Czy banany są dobre dla psów?

Podawane okazyjnie i w niezbyt dużych ilościach.. tak, są dobre dla psów! Banany mają wysoką zawartość potasu, witaminy B6 i witaminy C. Czasami weterynarze zalecają ten owoc jako zdrową alternatywę dla tłustych, słonych smakołyków. Owoce te są również bogate w błonnik, który może pomóc w problemach żołądkowo-jelitowych, oraz magnez, który sprzyja wzrostowi kości i pomaga organizmowi w produkcji białka i wchłanianiu witamin.

Mimo tych zalet banan nie może być jednak traktowany jako pełnowartościowy suplement diety psa. Pomimo niskiego ryzyka problemów pokarmowych jakie może spowodować banan (w przeciwieństwie innych owoców, np. winogrona są szkodliwe dla psa), musimy je podawać w niewielkich ilościach. To z kolei oznacza, że ilość wartościowych składników, które dostarczymy w ten sposób psu jest nieznaczna.

Czy psy mogą jeść skórki bananów?

Psy nie powinny jeść skórek bananów. Pomimo tego że nie są one toksyczne dla psiego organizmu mogą powodować problemy trawienne. Dzieje się tak dlatego, że skórka banana zawiera dużą ilość błonnika. Z tego względu skórki są trudne do strawienia. Należy pamiętać, że podstawą diety psa jest mięso i chociaż są przystosowane do trawienia warzyw i owoców, to nadmierna ich ilość jest zawsze niewskazana. Czasami zjedzenie przez psa skórki od banana objawia się wymiotami i biegunką.

Czy banany są bezpieczne dla psów?

Banany są bezpieczne dla psów, ale kluczem jest umiar. Banany mają wysoką zawartość cukru, więc zbyt duża ich ilość może narazić Twojego psa na ryzyko rozwoju schorzeń czy prowadzić do problemów z wagą. Rozsądne jest podawanie psu tylko kilku małych kawałków raz na jakiś czas.

Jeżeli zauważysz niepokojące objawy po podaniu psu banana powinieneś skontaktować się z weterynarzem. Pomimo, że banany nie są szkodliwe dla psów, w pojedynczych przypadkach mogą powodować alergię pokarmową u psa. Dla bezpieczeństwa zawsze podawaj banany bez skórki!

Czy szczenięta mogą jeść banany?

Tak, podobnie jak dorosłe psy, szczenięta również mogą jeść banany. Natomiast nie należy ich do tego zmuszać. Małe psy zazwyczaj mają skomponowaną prawidłową dietę, która wspomaga wzrost i rozwój. Na opakowaniach karm są szczegółowe instrukcje co do ilości oraz częstotliwości podawania pokarmu. Podane są zarówno ilość jak i częstotliwość karmienia psa, co w pełni zaspokaja potrzeby żywieniowe na tym etapie rozwoju.

Jeśli jednak szczeniak ma słabość do bananów możemy je traktować jako pożywną przekąskę. Należy jednak uważać z ilością i ograniczyć się do kilku plasterków, żeby nadmiernie nie obciążać układu pokarmowego szczeniaka.

Jak podawać banany dla psów?

Najlepszym sposobem jest obranie banana, pokrojenie i podanie w postaci niewielkich kawałków. Alternatywą jest mrożenie plasterków banana. Ta metoda może być szczególnie atrakcyjna w gorące dni – inna tekstura i temperatura pokarmu powoduje zupełnie inne doznania dla Twojego pupila. Ostatnim popularnym sposobem jest po prostu dodanie banana do codziennego posiłku (karmy).

Banan dla psa – tak czy nie?

Tak jak w przypadku każdej zmiany w diecie, przed podaniem psu banana warto skonsultować się z lekarzem weterynarii. Szczególnie jeżeli pies nigdy wcześniej nie miał kontaktu z bananem. Jeżeli wyeliminujemy ewentualne alergie pokarmowe na ten przysmak

Skomentuj