żywienie psa chiuaua

Zdrowie i pielęgnacja chihuahua

Jak się zajmować psem rasy chihuahua, by zapewnić mu prawidłowy rozwój?

Chihuahua to malutkie, drobne pieski wymagające szczególnej uwagi. Widujemy je noszone w słodkich torebkach influencerek, lecz należy pamiętać, że to żywe stworzenie nie jest zabawką. Pozornie niewielkie gabaryty kryją w sobie psa o wielkim sercu i niebywałej odwadze. Chihuahua należy do ras, które są niezwykle ciekawskie i potrafią zdominować nawet dużo większego psiaka. Z reguły wybierają jednego z domowników na przewodnika, obdarzając go bezgranicznym uczuciem, podążając za nim krok w krok.

Chihuahua – jak dbać o jego zdrowie?

Choć chihuahua uznany jest za najmniejszą rasę na świecie, nie jest tak delikatny, jak mogłoby się wydawać. Właściwa opieka nad nim oraz zdrowa dieta są w stanie zapewnić mu długie, szczęśliwe życie. Przeciętnie sięga ono 12-14 lat, lecz zdarzają się osobniki, dożywające nawet 20 lat.

Zdrowie pieska to przede wszystkim zbilansowane posiłki podawane w regularnych odstępach czasowych. Karma po którą sięgasz, powinna być z tzw. wyższej półki, by zapewniała odpowiednią ilość białka, węglowodanów i tłuszczów. Dobrym pomysłem jest też samodzielne przygotowywanie posiłków na bazie dobrej jakości chudego mięsa lub podrobów oraz warzyw.

Więcej o karmieniu chihuahua znajdziesz pod linkiem https://blog.piesotto.pl/co-moze-jesc-chihuahua-i-jak-je-karmic/.

Jeżeli nic się nie dzieje, piesek ma apetyt, odpowiednią wagę oraz energię, wystarczy raz w roku udać się do weterynarza na kontrolę. W przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów dobrze jest jednak szybko reagować.

Pielęgnacja psa rasy chihuahua

Dbanie o tego malucha nie jest zbyt kłopotliwe. Trzeba pamiętać o regularnym szczotkowaniu. W przypadku reprezentantów krótkowłosych wystarczy 1 taki zabieg tygodniowo, wykonywany specjalną szczotką. Poza usunięciem luźnych kłaczków poprawi ukrwienie skóry, a co za tym idzie również jakość sierści. Chihuahua długowłose powinny być wyczesywane częściej, w okresie linienia nawet codziennie. Malutkie gabaryty jednak sprawiają, że czynność ta nie należy do bardzo czasochłonnych.

Średnio raz na 3-4 miesiące zaleca się urządzenie psu chihuahua kąpieli. Zdarzają się jednak osobniki, które uwielbiają tarzać się w różnych zapachach, znalezionych na ulicy śmieciach, czy nawet odchodach. Oczywiście należy je kąpać tak często, jak tylko zajdzie potrzeba.

Skomentuj