sterylizacja psa

Sterylizacja. Co warto wiedzieć i jak zadbać o psa.

Bezdomność wśród zwierząt wciąż pozostaje dużym problemem. Rozmnażanie czworonogów zawsze powinno być więc dobrze przemyślane. Każdy świadomy opiekun suczki, który nie planuje prowadzić hodowli, musi zadbać o zapewnienie jej odpowiedniej metody antykoncepcji. Skutecznym i trwałym sposobem zabezpieczenia czworonożnej samiczki przed ciążą jest sterylizacja. Sprawdź, jak przeprowadzana jest sterylizacja suki i w jaki sposób przygotować do niej swoją podopieczną.

Kastracja a sterylizacja – czym się różnią?

Wśród opiekunów czworonogów powszechne jest przekonanie, że suczki poddaje się sterylizacji, natomiast psy kastracji. W rzeczywistości u osobników obu płci standardowo wykonywany jest zabieg kastracji.

Kastracja suki polega na chirurgicznym usunięciu gonad (jajników), najczęściej razem z jajowodami i macicą. Zabieg ten nie tylko trwale pozbawia suczkę możliwości rozrodu, ale również chroni ją przed rozwojem poważnych chorób (np. ropomacicza), eliminuje cieczkę i problemy z nią związane.

Z kolei sterylizacja, zgodnie z nomenklaturą medyczną, polega na podwiązaniu jajowodów i zahamowaniu transportu komórek rozrodczych. Nie wpływa ona więc na aktywność hormonalną i nie eliminuje nieodwracalnie możliwości rozrodu. Sterylizacja, w takim znaczeniu, przeprowadzana jest u zwierząt bardzo rzadko. Termin ten jest jednak często stosowany przez opiekunów zwierząt i lekarzy weterynarii w odniesieniu do kastracji samic, dlatego w artykule oba określenia będą używane zamiennie.

Jak przebiega zabieg sterylizacji?

Zabieg sterylizacji należy do rutynowych w medycynie weterynaryjnej. Na czym polega sterylizacja suki? Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym. Po uśpieniu psiej pacjentki lekarz wykonuje cięcie w linii pośrodkowej brzucha, a następnie usuwa gonady, jajowody i macicę oraz zszywa miejsce cięcia. Podczas operacji, jak i bezpośrednio po niej, stan suczki jest stale monitorowany przez personel weterynaryjny. Sam zabieg jest krótki – trwa zazwyczaj około 30-40 minut. Czworonożna pacjentka może być jednak odebrana do domu, dopiero gdy wybudzi się z narkozy, co może nastąpić po upływie nawet 2 godzin od zabiegu.

Kiedy poddać suczkę sterylizacji?

Sterylizacja suki powinna zostać przeprowadzona po osiągnięciu przez nią dojrzałości płciowej, czyli około 6.-12. miesiąca życia. Najczęściej zabieg ten wykonuje się u suczek po pierwszej cieczce, chociaż u suk ras małych może być on wykonany jeszcze przed nią. Nie ma natomiast przeciwwskazań, aby sterylizacji zostały poddane suczki w wieku dojrzałym lub te, które miały już szczenięta.

Jak przygotować suczkę do zabiegu sterylizacji?

Chociaż kastracja uznawana jest za dosyć bezpieczny zabieg, jak każda procedura chirurgiczna wiąże się z pewnym ryzykiem powikłań. Z tego powodu bardzo ważne jest sprawdzenie stanu zdrowia zwierzęcia przed zakwalifikowaniem go do zabiegu. Przed sterylizacją należy wykonać badania krwi u psa. Dodatkowo u niektórych samiczek konieczne może być przeprowadzenie badania kardiologicznego. Suczka w dniu zabiegu nie powinna nic jeść, bezpośrednio przed sterylizacją nie należy również jej poić.

Jak opiekować się suczką po sterylizacji?

Rekonwalescencja po zabiegu sterylizacji trwa zwykle 10-14 dni. W tym czasie należy ograniczyć aktywność suczki oraz kontrolować stan rany pooperacyjnej. Aby chronić ranę i szwy, warto sięgnąć po specjalny kołnierz pooperacyjny lub kubraczek ochronny.

W okresie pooperacyjnym ważne jest również zapewnienie pupilce spokojnego i ciepłego miejsca do wypoczynku. By uśmierzyć ból po operacji, należy podawać suczce leki przepisane przez lekarza weterynarii. Nie można pominąć również zaplanowanych wizyt kontrolnych w gabinecie weterynaryjnym. Przy odpowiedniej opiece suczka z pewnością szybko wróci do pełni sił.

Skomentuj