żywienie kotów

Jaką karmę dla kota wybrać?

Prawidłowe odżywianie ma bardzo duży wpływ na zdrowie kota, dlatego warto zadbać nie tylko o to, by karma dostarczana była regularnie, ale by zawierała niezbędna składniki do rozwoju zwierzaka. Zarówno karma sucha, jak i karma mokra mają w składzie zarówno białko, jak i witaminy i mikroelementy, zapewniający zdrowy rozwój. Najlepsza dla kota karma musi zawierać również wodę ze względu na fakt, iż koty zazwyczaj piją mało, wilgoć czerpiąc z ciał upolowanych zwierząt. Wśród posiadaczy kotów znajdują się zarówno zwolennicy karmy mokrej, jak i karmy suchej. Każda z nich ma swoje wady i zalety, na która z nich postawić najlepiej?

Jaka karma dla kota?

Czy do karmienia kotów lepsze będą karmy suche czy karmy mokre? Mokra karma zawiera niezbędne składniki odżywcze, ma ona także duża wilgotność (nawet 80%) co pozwala na zaspokojenie pragnienia zarówno kotów dorosłych, jak i młodych. Są one znacznie mniej kaloryczne niż suche karmy, dlatego nie powodują nadmiernego przyrostu masy ciała dorosłych kotów, oczywiście przy właściwym dozowaniu. Z kolei suchą karmę można bardzo łatwo przechowywać, a ze względu na niewielką zawartość wody (około 10%) zachowuje ona przydatność do spożycia znacznie dłużej. Ze względu na dużą zawartość białka są one wskazane przy karmieniu kotów aktywnych, dorastających oraz wychodzących. Sucha karma ma także wpływ na uzębienie kotów, gdyż ze względu na twardą konsystencję usuwa kamień nazębny podczas spożywania.

Mokra i sucha karma – jak karmić kota?

Koty z natury są kapryśnymi stworzeniami, dlatego podczas podawania posiłków powinniśmy zachować pewne zasady. Przeznaczona do karmienia kotów karma mokra powinna być przechowywana w lodówce nie dłużej niż 48 godzin, chyba że producent zalecił inaczej. Karma sucha z kolei powinna znajdować się w szczelnie zamkniętym pojemniku lub pudełku. Koty, jako drapieżnik, przyzwyczajone są do pokarmu ciepłego, nie należy wiec podawać mu jedzenia prosto z lodówki, lecz odczekać aż się zagrzeje do temperatury pokojowej. Miseczki kotów dorosłych powinny być czyszczone po każdym posiłku, a miska z wodą powinna być nieco oddalona od tej w której znajduje się karma dla kota, by zwierzak korzystał z obydwu – jest to korzystne rozwiązanie dla diety kota.

Karma sucha i karma mokra – zalety mieszanego żywienia kotów

Zastosowanie mieszanego żywienia pozwala na wykorzystanie zalet obu typów pokarmów do prawidłowego rozwoju kota. Jeśli kot nie chce jeść karmy suchej, można podawać mu karmy bezzbożowe. Karma bezzbożowa jest smaczniejsza i posiada większa ilość mięsa, co jest dużym zastrzykiem energii dla czworonoga. Mokra karma ma wpływ na prawidłową pracę układu moczowego kota, z kolei sucha na uzębienie i zdrowie jamy ustnej. Dla większości kotów optymalnym rozwiązaniem jest podawanie pokarmu w proporcji 2/3 pokarmu mokrego i 1/3 suchej karmy dziennie. W tym ostatnim przypadku sprawdzi się także bezzbożowa karma dla kotów.

Gdzie można kupić karmę dla kota?

Mokry i suchy pokarm dla kota najlepiej jest kupować w sklepie internetowym, gdyż przed zakupem mona spokojnie zapoznać się zarówno z przeznaczeniem, jak i składem pokarmu. Najlepsze pokarmy da kotów dostępne są między innymi w sklepie Apetete. Kupując w tym miejscu możemy liczyć na to, iż otrzymamy pokarm najwyższej jakości  wyjątkowo przystępnej cenie. W sklepie tym dostaniemy również pokarmy przeznaczone dla kotów chorych oraz wymagających specjalnej diety. Tam także kupimy, oprócz karm, zabawki i legowiska dla naszych ulubieńców – wszystko to, co uprzyjemni życie zarówno kota, jak i jego właścicieli.

Skomentuj