Odpowiednie szkolenie psa, to gwarancja obopólnego zaufania, zarówno właściciela do czworonoga, jak i naszego ulubieńca do nas. Odpowiednio ułożony pupil, potrafiący dostosować się np. do sytuacji komunikacyjnej, zachowujący spokój w zatłoczonym tramwaju, nie wyrywający się ze smyczy przy ruchliwej ulicy – to chluba każdego właściciela. Efektywny trening psa wpływa także wymiernie na jego bezpieczeństwo w skrajnych sytuacjach. Wtedy nasz pupil chroni nie tylko siebie, ale jest w stanie zadbać także o nasze bezpieczeństwo. Wielu właścicieli, niezależnie, czy psiak towarzyszy nam od lat, czy zamierzamy dopiero powiększyć naszą rodzinkę o małego szczeniaczka, zadaje sobie kluczowe pytanie – jak nauczyć psa posłuszeństwa? Trening posłuszeństwa psa to proces, któremu warto poświęcić sporo czasu i uwagi, gdyż efekty mogą przerosnąć oczekiwania największych entuzjastów tematu. A więc – jak szkolić swojego psa?
- Posłuszeństwo psa – korzyści z tresury pupila
- Jak nauczyć psa posłuszeństwa? – od czego zacząć?
- Szkolenie psa – cele, forma i czas treningu
Posłuszeństwo psa – korzyści z tresury pupila
Nauka posłuszeństwa psa to długotrwały proces, który wymaga od nas, jak i od naszego pupila, sporo cierpliwości. Efekty są jednak niezwykle wymierne, a postępy zauważymy już po pierwszych sesjach treningowych. Tresura czworonoga nie tylko pozwala na jego aktywizację, tak niezbędną w prawidłowym rozwoju zwierzaka, ale także wyraźnie wpływa na bezpieczeństwo, zarówno psa, jak i jego właściciela. Możemy bowiem wyćwiczyć zachowania psa w stresujących go sytuacjach, w czasie podróży komunikacją miejską czy wycieczki do weterynarza. Dzięki szkoleniu wyeliminujemy niepożądane zachowania, które mogą doprowadzić do nieszczęśliwego wypadku, gdy nieoswojony czworonóg spłoszy się, uciekając w stronę ruchliwej ulicy. Posłuszny pies to pies uważny i ostrożny, zachowujący zimną krew w sytuacji zagrożenia swojego czy partnera. Jednocześnie szkolenie psów to zawsze nauka przez zabawę, a trening już wkrótce może stać się jedną z ulubionych aktywności naszego pupila.
Jak nauczyć psa posłuszeństwa? – od czego zacząć?
Naukę posłuszeństwa psa powinniśmy rozpocząć od wnikliwej obserwacji jego zachowań. To pozwoli nam dobrać odpowiedni system nagradzania za wykonanie pierwszych, podstawowych komend. Oczywiście może to być przysmak, który nasz ulubieniec otrzyma za każdym razem, gdy wykona treningowe zadanie. Jednak nie wszystkie psiaki wybierają jedzenie jako nagrodę. Warto więc wprowadzić alternatywne bonusy motywacyjne – wycieczki, kąpiele w jeziorze, dłuższe spacery w ulubionych lokalizacjach. Kluczowym aspektem pozostaje także miejsce treningu. Na początek wybierajmy duże, otwarte i mało zatłoczone przestrzenie, aby nic nie rozpraszało uwagi naszego pupila. Świetnym pomysłem okaże się także nagrywanie treningu psa, co pozwoli obiektywnie ocenić postępy w nauce posłuszeństwa.
Szkolenie psa – cele, forma i czas treningu
Zastanawiając się, jak nauczyć psa posłuszeństwa, warto opracować strategię szkolenia. Każde wyjście na spacer możesz urozmaicić o elementy treningu. Niezależnie, czy planujesz nauczyć dorosłego psa posłuszeństwa, czy planujesz tresurę szczeniaka, kluczem do sukcesu pozostaje cierpliwość i rozsądne wyznaczanie celów. Należy pamiętać, że pies inaczej zareaguje na nasze komendy w domu, inaczej na spacerze, jeszcze inaczej pośród innych psów. Pozytywne nastawienie właściciela ma tutaj ogromne znaczenie. Nie powinniśmy używać krzyków czy podnosić głosu, gdy pupil nie reaguje czy nie wykonuje zadania. Pies uczy się powtarzalności komend, dlatego warto urozmaicić polecenie o konkretny gest, który psiak utożsami z nagrodą. Czas treningu powinniśmy uzależnić od tego, jak długo jesteśmy w stanie zwracać uwagę psa bez wywoływania u niego znużenia. A zatem – to kwestia niezwykle indywidualna, którą możemy modelować na bazie skrupulatnej obserwacji zachowań czworonoga.