królik

Jak dobrać właściwą klatkę dla królika?

Decydując się na posiadanie zwierzątka domowego musimy zapewnić mu odpowiednie warunki. W przypadku królików, poza odpowiednim żywieniem, bardzo ważne jest odpowiednie legowisko, czyli klatka dla królika. Jak wybrać odpowiednią klatkę dla naszego pupila?

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

  • na co zwracać uwagę przy zakupie klatki dla królika
  • jakie wymiary powinna mieć klatka dla królików miniaturek
  • gdzie kupić klatki dla królików

Posiadanie królika miniaturki to wielka przyjemność, ale też codzienne obowiązki. Dlatego warto się do nich odpowiednio przygotować.

Klatka dla królików – na co zwracać uwagę przy zakupie?

W przypadku wyboru odpowiedniej klatki dla królika powinniśmy w pierwszej kolejności zwracać uwagę na wymiary klatki. Klatka musi być wystarczająco duża, aby królik mógł swobodnie się w niej poruszać. Klatka dla królików powinna być także łatwa do czyszczenia i posiadać zatrzaski odporne na żucie. Powinna również być ustawiona na podłodze i posiadać duże przednie drzwiczki. Królik potrzebuje dużo ruchu, dlatego powinien być codziennie wypuszczany na kilka godzin wybiegu i mieć w tym czasie możliwość swobodnego wyskakiwania i wskakiwania do klatki.

Jakie powinny być wymiary klatki dla królika miniaturki?

Tak jak wspominaliśmy, kluczowym elementem przy wyborze klatki dla królika są gabaryty zwierzęcia. Klatka powinna być dopasowana do docelowych wymiarów naszego pupila po osiągnięciu pełnej dojrzałości. W przypadku posiadania większej ilości królików domowych klatka musi być odpowiednio większa lub należy zwiększyć ich ilość.

W zależności od rodzaju królika klatka powinna mieć minimalną długość od 100-120 cm (króliki karzełki) do nawet 160-200 cm w przypadku królików hodowlanych. Klatki dla najpopularniejszych królików miniaturek powinny mieć minimum 140-160 cm długości.

Gdzie kupić klatki dla królików miniaturek?

Poszukując odpowiedniej klatki dla naszego królika powinniśmy przede wszystkim przeanalizować ofertę sklepów zoologicznych. Znajdziemy tam szeroki wybór przeróżnych klatek dla małych zwierząt, w tym świnek morskich, królików, chomików, myszy i innych. Warto dokładnie przeanalizować parametry dostępnych modeli i wybrać najbardziej odpowiednie dla naszego pupila.

Jeżeli nie jesteśmy pewni czy dana klatka będzie dla nas odpowiednia lub szukamy tańszego odpowiednika możemy z powodzeniem poszukać klatek używanych na rynku wtórnym. Często są one w bardzo dobrym stanie i atrakcyjnej cenie. Pamiętajmy jednak, aby po zakupie zadbać o ich czystość, aby uniknąć późniejszych kłopotów. Gdy używana klatka nam się sprawdzi, nic nie stoi na przeszkodzie by w przyszłości kupić podobny model prosto ze sklepu lub od producenta.

Skomentuj