Przekonanie, ze małe psy nie potrzebują kagańców jest błędne. To akcesorium kojarzy się raczej z dużymi, agresywnymi rasami. Tymczasem, nawet małe psiaki czasami musza je nosić. Maja one różne charaktery, poza tym są drapieżnikami i nigdy nie wiadomo jak zachowają się w danej sytuacji. W dodatku przepisy prawa stanowią, że psy muszą nosić kagańce w miejscach publicznych, jak choćby w środkach komunikacji miejskiej.
- Jak wybrać kaganiec dla małego psa
- Czym powinien charakteryzować się dobrze dobrany kaganiec?
- Kaganiec skórzany, metalowy, a może fizjologiczny?
Jak wybrać kaganiec dla małego psa?
Jeśli kupujemy psa, lub adoptujemy go ze schroniska, raczej nie myślimy o kupnie kagańca. Zwłaszcza, gdy jest to szczeniak, lub psiak o niewielkich rozmiarach. Na pierwszym miejscu stawiamy wtedy obrożę, smycz, legowisko czy zabawki. Tymczasem kaganiec dla małego psa jest nieodzowną częścią wyprawki czworonoga. Polskie prawo wymaga, aby pies miał go na pysku w miejscach publicznych, tramwajach i autobusach. Warto też założyć mu go, gdy wyprowadzasz twojego pupila na spacer. Istnieje wówczas duże prawdopodobieństwo, że spotka tam inne czworonogi ze swojego gatunku, a nigdy nie wiemy jak zareagują na siebie wzajemnie. Gdy dojdzie do psiej bójki, możemy wpędzić się w nie lada kłopoty. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kagańców, we wszystkich rozmiarach. Z łatwością kupimy je w każdym sklepie zoologicznym. Aby prawidłowo dobrać rozmiar kagańca, musimy zadać sobie nieco trudu. Najlepiej zabrać „klienta” do sklepu, aby sprzedawca mógł pomóc w zakupach. Najważniejszym kryterium przy wyborze zabezpieczenia psiego pyska, jest rozmiar kagańca. Nie powinien być ani za mały, ani za duży. Przed zakupem, należy dokładnie zmierzyć długość i obwód kufy, czyli linii prowadzącej od czubka nosa, do punktu między oczami czworonoga. Kaganiec powinien być trochę większy niż jej długość i obwód.
Czym powinien charakteryzować się dobrze dobrany kaganiec dla małego psa?
Przede wszystkim musi pasować do rasy psa. Czworonogi o krótkich pyskach, jak np. mopsy będą czuły dyskomfort w zbyt długim kagańcu. Dobry kaganiec, musi także umożliwić psu swobodne oddychanie i ziajanie. Jest to czynność, mająca na celu chłodzenie organizmu zwierzęcia. Poza tym, należy zwrócić uwagę, z jakich materiałów został wykonany kaganiec. Nie może mieć elementów, które będą raniły, lub drażniły psi pyszczek. Odpowiedni kaganiec, powinien mieć także ekologiczne certyfikaty jakości. Posiada je coraz więcej modeli, co jest gwarancją bezpieczeństwa czworonoga. O poradę przy wyborze najlepszego kagańca, warto tez zapytać lekarza weterynarii. Należy też dowiedzieć się, jak przyzwyczaić psa do noszenia kagańca, ponieważ z początku z pewnością będzie przeciw temu protestował.
Kaganiec skórzany, metalowy, a może fizjologiczny?
W sklepach zoologicznych, można kupić wiele różnych kagańców, wykonanych z różnych materiałów i dostosowanych do potrzeb naszych pupili. Najtańszym modelem jest kaganiec weterynaryjny. Jest on wykonany z tkaniny i zapinany na rzep. Niestety, można go stosować tylko podczas badań lub zabiegów w gabinecie lekarza weterynarii. Zbyt ściśle przylega on do pyska psa, aby mógł być używany na co dzień. Istnieją także kagańce metalowe, w formie koszyka. Niektóre z nich mają podwójne dno, co uniemożliwia psu zjadanie śmieci. Bardzo wygodny dla psiaka jest kaganiec skórzany. Jest bowiem miękki, składa się ze skórzanych pasków połączonych nitami. Dobrze dobrany rozmiar kagańca, umożliwia naszemu podopiecznemu otwieranie pyska. Jego wadą jest dość wysoka cena i niska wytrzymałość. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest kaganiec fizjologiczny. Wykonany z metalowych drutów, powleczonych miękką gumą, zapewnia czworonogowi wygodę. Nie uciska nosa, pozwala na swobodne wystawianie języka i picie wody. Jego wadą jest natomiast to, że nie uniemożliwia psu zjadania nieczystości.