Pies - dieta wątrobowa

Dieta dla psa z chorą wątrobą

Wątroba w psim organizmie, podobnie jak u ludzi, pełni szereg ważnych funkcji. Wychwytuje szkodliwe związki, metale ciężkie, bierze udział w regulacji przemiany materii. To dzięki wątrobie i wydzielanej w niej żółci możliwe jest trawienie tłuszczów. Gromadzone są w niej też pierwiastki śladowe i witaminy.

Jakie są przyczyny niewydolności wątroby u psa?

Schorzenia wątroby u psa mogą mieć bardzo różne źródła. Wątroba może zostać uszkodzona podczas różnych chorób czy zakażeń bakteryjnych. Leukemia, gruźlica, cukrzyca – negatywnie wpływają na funkcjonowanie tego narządu. Ale uszkodzenie wątroby może być też wynikiem krótkotrwałych stanów zapalnych. Inną przyczyną jest niewłaściwa dieta, która może prowadzić do nadwagi. Ta z kolei często wiąże się z otłuszczeniem wątroby. Przez niewłaściwą dietę dla psiej wątroby możemy rozumieć też taką, przy której pies dostaje złe, nieświeże (spleśniałe) lub inne szkodliwe pokarmy.

Vetclub poleca:

Karmy i suplementy dla psów na wątrobę

W zależności od rodzaju i stopnia uszkodzenia wątroby u psa konieczna może być dieta tymczasowa, lub nawet taka, która będzie trwała do końca życia naszego czworonoga.

Czym karmić psa z chorą wątrobą?

Dieta wątrobowa dla psa powinna opierać się na lekkostrawnych węglowodanach. Oprócz tego należy dostarczyć istotne minerały oraz witaminy. Wśród nich szczególnie warto zwrócić uwagę na witaminy z grupy B oraz wapń. Mogą być w formie gotowej w postaci np. tabletek. W ramach węglowodanów możemy stosować przykładowo: ryż, płatki owsiane, kiełki przesnicy, miód. Białko, które jest podawane psu z chorą wątrobą powinno być wysokowartościowe (np. ryby, mięso bez tłuszczu, mleko).

Jadłospis dla psa z chorą wątrobą

Jeżeli pies ma chorą wątrobę w pierwszej fazie menu powinno być uzgodnione z weterynarzem. Ze względu na różne rodzaje i nasilenie uszkodzeń warto skonsultować dietę ze specjalistą. Oprócz samodzielnie przygotowanych pokarmów możemy się wspierać także gotowymi karmami wątrobowymi dla psów.

Przykładowe posiłki dla psa z chorą wątrobą

  1. Kleik z ryżu lub płatków owsianych z dodatkiem miodu
  2. Puree ziemniaczane z chudym twarogiem i miodem
  3. Twaróg (chudy) wymieszany z kiełkami pszenicy z dodatkiem banana
  4. Gotowana ryba (np. dorsz), bez ości, wymieszana z puree ziemniaczanym

Dieta wątrobowa dla psa warzywa i owoce

Jeśli pies lubi owoce możemy je podawać w bardzo małych ilościach. Natomiast część warzyw jest wskazana i dobrze tolerowana przez psy. Przykładem takich warzyw może być burak, brokuły szpinak czy seler.

Co robić jeśli pies nie chce jeść pokarmów w diecie wątrobowej?

Jest to możliwe, ponieważ taka dieta nie jest zazwyczaj atrakcyjna. Niestety musimy w takim wypadku zachować konsekwencję i przyzwyczajać czworonoga do specjalnej diety. Nie możemy iść na kompromisy, ale możemy próbować zmieniać posiłki. Możemy też wspierać się gotowymi karmami dla psów z chorą wątrobą dostępnymi w sklepach zoologicznych. Często okazuje się, że ich smak jest ciekawszy niż samodzielnie przygotowane posiłki dla psów.

2 komentarze

  1. W sklepach zoologicznych nie ma karm hepatic

Skomentuj