smycz treningowa dla psa

Czym jest smycz treningowa dla psa i kiedy może Ci się przydać?

Pod hasłem “smycz treningowa” lub “taśma szkoleniowa” kryje się długa smycz, zwykle 5, 10 lub 15 metrowa, której używa się przede wszystkim w procesie szkolenia psa lub jako wsparcie w niektórych mniej lub bardziej codziennych sytuacjach w życiu z psem. Z tego artykułu dowiesz się kiedy warto sięgać po smycz treningową dla psa, jak wybrać odpowiednią długość i rodzaj smyczy oraz jak używać jej prawidłowo.

Ile metrów powinna mieć taśma szkoleniowa dla psa?

Na rynku dostępne są smycze 5, 10, 15, a nawet 20 metrowe. To, którą z nich wybierzesz, zależeć będzie od potrzeb Twojego psa i tego w jakich warunkach zamierzasz z nim pracować oraz od własnej wprawy w użytkowaniu smyczy o długości większej niż tradycyjna.

Najbardziej uniwersalna smycz treningowa to smycz 10 metrowa – sprawdza się w większości sytuacji szkoleniowych i jest rozsądnym kompromisem pomiędzy psią swobodą, a Twoją kontrolą i wygodą. W miejscach zatłoczonych, w centrum miasta lub gdy operowanie smyczą 10 metrową jest dla Ciebie nieporęczne, możesz wybrać taśmę 5 metrową. Jej obsługa niewiele różni się od klasycznej smyczy 2-3 metrowej, a jednak swoboda jaką daje psu jest znacznie większa. 15 i 20 metrowe smycze sprawdzą się głównie na otwartych przestrzeniach i podczas końcowych etapów treningu, gdy potrzebujemy sprawdzić reakcję psa na komendy w warunkach niemal całkowicie swobodnych.

Taśma klasyczna, rurowa czy biothane – co sprawdzi się najlepiej?

Poza swoją długością taśmy szkoleniowe różnią się także materiałem z jakiego zostały wykonane. Najpowszechniej dostępne są klasyczne taśmy polipropylenowe o różnych splotach. Ich zaletą jest przede wszystkim cena, wadą zaś to, że w przypadku psów większych i silniejszych potrafią dotkliwie ranić dłonie osoby, która je trzyma. Na mokrym podłożu nieprzyjemnie nasiąkają też wodą. Zwykle korzystają z nich osoby początkujące lub takie, które po taśmę treningową sięgają sporadycznie oraz opiekunowie psów małych i delikatnych.

Do użytkowania regularnego i dla psów o masie powyżej 10 kg lepszym wyborem od klasycznej taśmy polipropylenowej jest tzw. taśm rurowa lub smycz syntetyczna z PVC lub Biothane. Taśma rurowa tym różni się od klasycznej taśmy, że jest bardziej miękka, wytrzymalsza i nie rani dłoni nawet przy mocnym szarpnięciu. Wzorowana jest na linach alpinistycznych, przez co jest lekka i bardzo komfortowa w użytkowaniu. Taśmy z PVC lub Biothane to produkty, które wyraźnie różnią się od taśm materiałowych.

Wykonane są jest z elastycznego tworzywa, które nie chłonie wody, przez co są bardzo łatwe w utrzymaniu czystości. Biothane dzięki wewnętrznym wzmocnieniom jest znacznie bardziej wytrzymały niż PVC, przez co można użyć cieńszej i lżejszej taśmy nawet przy większych psach. Zaletą Biothanu jest także jego większa elastyczność i przyjemniejsze odczucia w trakcie użytkowania niż w przypadku smyczy PVC. Jeśli zależy Ci na wodoodporności smyczy treningowej sięgnij po PVC lub Biothane (zwłaszcza, gdy Twój pies jest duży), jeśli na wygodzie – rozważ taśmę rurową lub Biothane.

Zasady bezpieczeństwa w pracy z taśmą treningową

Zanim wybierzesz się na pierwszy spacer, aby przetestować nową, długą smycz dla psa, zastanów się do czego ją przypniesz. Smycz długa na 5, 10 lub więcej metrów pozwala psu rozpędzić się na tyle, że ewentualne szarpnięcia przy nagłym zatrzymaniu mogą być bardzo silne i (zwłaszcza przy źle dobranych akcesoriach spacerowych) doprowadzić do urazu. Dlatego zwróć uwagę, żeby taśmy treningowej nigdy nie przypinać do obroży, a zawsze do szelek i to koniecznie takich, które zapięcie mają na plecach, a nie na przodzie klatki piersiowej.

Druga kwestia to bezpieczeństwo nie psa, a Twoje. Silne szarpnięcia długiej smyczy mogą być niebezpieczne, jeśli w taśmę zaplącze się palec lub cała dłoń. Z tego powodu mierz rozważnie siły na zamiary i nim zaczniesz wychodzić z psem na bardzo długiej smyczy najpierw wpraw się w jej obsłudze na 5 lub 10 metrach. Taki trening w szybkim czasie pozwoli Ci na użytkowanie smyczy o takiej długości, jaka akurat będzie Wam najbardziej potrzebna.

Po więcej porad na temat wychowania psa i produktów, które będą wspierać Waszą dobrą relację, zajrzyj na stronę Sklepu Zoologicznego dla Wymagających PetSmile.

Skomentuj