pies patrzący na tort

Czy korzystne są przysmaki dla psa?

Jeśli jesteś właścicielem psa, zdecydowanie podajesz mu smaczki. To sposób, aby nagrodzić czworonoga lub sprawić mu przyjemność. Jednak czy korzystny? Dziś wyjaśnimy, czy przysmaki dla psa są rzeczywiście tym, czego potrzebuje Twój ulubieniec, a jeśli rzeczywiście tak jest, to dlaczego. Na pierwsze pytanie odpowiemy od razu – dobrze robisz, że częstujesz pieska nie tylko podstawowymi posiłkami. Na drugie odpowiedź uzyskasz czytając poniższy materiał.

Z czego produkowane są smaczki dla psa?

Wybierając przysmaki dla psów, zwróć uwagę na ofertę Unizoo, gdzie znajdziesz produkty z naturalnych składników. Staraj się unikać podawania psu przysmaków i pokarmu, zawierających składniki syntetyczne.

Ciastka dla psów to jedne z najbardziej popularnych rodzajów smakołyków. Zwykle są podobne do ciastek, które kupujemy dla siebie, ale mają skład opracowany z myślą o gustach i zdrowiu psów. W skład takich produktów najczęściej wchodzą:

  • Mąka pszenna
  • Mąka kukurydziana
  • Mięso (kurczak, indyk, wołowina)
  • Tłuszcz zwierzęcy
  • Jaja
  • Cukier
  • Woda

Suszone mięso to kolejny popularny rodzaj smaczków dla psa. Są to kawałki mięsa (kurczak, indyk, wołowina lub dziczyzna), które zostały wysuszone. Takie przekąski są lekkostrawne i bogate w białko, a poza właśnie mięsem przysmak dla psów może także zawierać konserwanty – naturalne (np. wyciąg z rozmarynu) lub sztuczne (najczęściej – tokoferol).

Wielu psich opiekunów kupuje także treserki, których podstawowym zadaniem jest pobudzenie kubków smakowych pieska. Podstawę składu tych przysmaków stanowią mięso wołowe, jagnięce lub drób, ryby oraz zboża. Takie smaczki zawierają także substancje wspomagające zdrowy rozwój zwierzęcia, na przykład: fosfor, potas oraz żelazo, a także różnego rodzaju witaminy.

pies jedzący karmę

Jak często można podawać psu smaczki?

Behawioryści zalecają podawanie przysmaków dla psa jako nagrodę podczas treningu. W ramach  nauki i utrwalania nowej komendy, należy nagradzać pupila każdorazowo. Kiedy pies przyswoi sobie komendę, nagradzamy go losowo, według własnego uznania.

Aby przysmak spełnił swoją rolę, bardzo ważne jest, aby czas jego podania nie przekroczył 2 sekund od wykonania polecenia przez zwierzę. Dlatego warto mieć pod ręką saszetkę z psimi smakołykami. Przysmaki dla psa sprawdzają się również, gdy chcemy wzmocnić pożądane zachowanie np. w sytuacji, gdy pies spokojnie zareaguje na pobudzający go bodziec np. na przejeżdżającego rowerzystę.

Smakołyki można również stosować podczas przyzwyczajania psa do nieprzyjemnego bodźca, na przykład kiedy pies boi się burzy. W takiej sytuacji puszczamy nagrane dźwięki wyładowań atmosferycznych i wydajemy smakołyki. Trzeba jednak pamiętać, że powinno się to robić na tyle cicho, aby pies się nie przestraszył i był w stanie jeść.

Przysmak dla psa sprawdzi się także w sytuacjach, kiedy chcemy nauczyć samodzielnego pozostawania w domu pieska, pomóc mu poradzić sobie ze stresem lub po prostu poprawić humor. Jest to wspaniała opcja na wzmocnienie więzi między właścicielem psa i pupilem.

Podsumowanie

W artykule omówiliśmy zalety i korzyści podawania przysmaków dla psów. Przysmaki mogą być użyteczne jako nagroda podczas treningu psa, wzmocnienie pożądanego zachowania, a także przyzwyczajanie do nieprzyjemnych bodźców. Warto zwracać uwagę na skład przysmaków, aby unikać produktów zawierających sztuczne składniki i konserwanty. Wskazane jest również stosowanie ich jedynie jako uzupełnienie diety psa.

Szukasz smaczki dla psa? Odwiedz stronę sklepu zoologicznego Unizo pod tym linkiem: https://unizoo.pl/pol_m_Dla-psa_Przysmaki-179.html.

Skomentuj