rybka nemo

Akwarium dla rybek – jak je przygotować?

Planujesz postawić w domu akwarium z rybkami? Świetny pomysł! Jednak musisz wiedzieć, że należy je najpierw odpowiednio przygotować. Zobacz co zrobić, aby zapewnić rybkom odpowiednie warunki do życia.

Wybieramy akwarium dla rybek

Wybór akwarium dla rybek nie może być kwestią przypadku. Jeśli nie chcesz, aby Twoje rybki nabawiły się chorób, musisz pamiętać o właściwym dopasowaniu rozmiaru do gatunku i ilości ryb. Mitem jest, że wystarczy niewielka szklana kula – przeciwnie! Absolutnym minimum są zbiorniki o pojemności 40 litrów, gdyż w przypadku mniejszych naprawdę trudno jest stworzyć odpowiednie środowisko.

W akwarium powinny znaleźć się oczywiście rośliny, które są ważne, gdyż wpływają na parametry wody. Początkujący akwarysta powinien przyjrzeć się takim odmianom jak anubias, wgłębka pływająca, rzęsa drobna, czy moczarka argentyńska. Warto sięgnąć również po mech, który nie tylko świetnie się prezentuje na dnie, ale jest też schronieniem dla wielu gatunków. Kluczem do tego, aby rośliny pięknie rosły jest regularna wymiana wody oraz brak nagłych skoków temperatur.

Poza roślinnością należy zapewnić również dopasowany do rozmiarów akwenu filtr oczyszczający wodę, termometr wraz z grzałką, a także oświetlenie. Istotne jest także podłoże. Najlepiej jest wybrać je spośród naturalnego lub bazaltowego żwirku o drobnych ziarnach, które umożliwiają roślinom puszczanie korzeni.

Inne rzeczy, które trzeba zapewnić rybkom

Aby w akwarium kwitło życie, trzeba zadbać o odpowiedni pokarm dla rybek. Powinien on być dostosowany do gatunku i rozmiaru rybek – jest to ściśle związane z ich fizjonomią. Te mniejsze najlepiej przyswajać będą drobne płatki i niewielkie granulki, z kolei większe poradzą sobie z żywnością w postaci pałeczek, chipsów i wafelków. Pokarm dla rybek powinien być też dobrej jakości, dlatego specjaliści rekomendują używanie naturalnych produktów zazwyczaj w formie ususzonych krewetek, larw jedwabników, mączników, świerszczy, dafni, czy artemii.

Pokarm dla rybek żerujących na dnie różni się od tego dla osobników, preferujących jedzenie na powierzchni. W sprzedaży znaleźć można także propozycje uniwersalne, które nadają się do spożywania w każdej części akwarium, a nawet produkty, które przykleja się do ścianek akwarium, aby ułatwić osobnikom żywienie.

O akwarium trzeba dbać! Poza wymianą wody warto więc mieć pod ręką takie akcesoria jak siatka do wyławiania, czy praktyczny odmulacz. Warto zainwestować także w czyścik z wymiennymi ostrzami, dzięki któremu poprawimy widoczność poprzez usunięcie glonów, osadów i narośli z szyb.

Skomentuj