Psy są narażone na wiele różnych chorób. Od właściwej opieki nad zwierzakami zależy ich dobre samopoczucie, a w przypadku zachorowania – możliwość ich wyzdrowienia, a nawet ocalenia im życia. Dowiedz się, jakie są najtrudniejsze choroby psów.
Część z chorób, które występują u psów, jest niegroźna, inne natomiast mogą skończyć się nawet śmiercią. Dlatego tak ważne jest regularne i uważne obserwowanie zwierzaka oraz szybka konsultacja z weterynarzem w przypadku jakichkolwiek niepokojących symptomów. Jakie objawy powinny Cię zaniepokoić?
Nosówka u psów
Nosówka u psa to zakaźna choroba, szczególnie groźna dla szczeniąt. Najczęściej atakuje zwierzęta do 5. miesiąca życia, jednakże występuje też u starszych osobników. Niezależnie od wieku zwierzaka, jest bardzo groźna. Do zakażenia dochodzi w wyniku kontaktu z innym chorym zwierzęciem, a także jego moczem albo odchodami.
Do charakterystycznych objawów nosówki u psów należą: wysoka gorączka, obfita wydzielina ropna z nosa i spojówek, mrużenie oczu, suchy nos oraz kaszel. Choroba ta może również uszkadzać układ pokarmowy, czego efektem są biegunka, wymioty oraz brak apetytu. Niestety, nawet szybkie wdrożenie leczenia często nie przynosi efektu, dlatego tak ważne jest zaszczepienie psów na nosówkę między 8. a 12. tygodnia.
Choroba Rubartha
Zakaźne zapalenie wątroby, zwane też chorobą Rubartha, to groźna choroba atakująca narządy psa: płuca, śledzionę, nerki i wątrobę. Do zakażenia dochodzi na skutek kontaktu z chorym psem albo jego wydzielinami. Dotyczy zwierzaków w każdym wieku.
Do charakterystycznych objawów choroby należą: ból w okolicy mostka, wymioty, ostra biegunka. W przypadku ich wystąpienia należy szybko wprowadzić stosowne leczenie.
Parwowiroza
Parwowiroza to natomiast groźna choroba wirusowa atakująca układ pokarmowy psa. Najczęściej są na nią narażone szczenięta do 6. miesiąca życia, a także młode i starsze psy, które nie zostały zaszczepione. Do zakażenia dochodzi na skutek kontaktu z zakażonym zwierzakiem lub jego odchodami.
Do charakterystycznych objawów parwowirozy należą: brak apetytu, wymioty, krwawa, ostra biegunka oraz ogólne osłabienie zwierzaka. Leczenie obejmuje podawanie leków zapobiegających krwotokom i biegunce, nawadnianie dożylne, antybiotykoterapię. Aby zapobiec tej groźnej chorobie, należy zaszczepić zwierzaka w pierwszych miesiącach życia.