kot na łóżku

Jaka karma dla małego kota będzie najlepsza?

A zatem decyzja zapadła: w Twoim domu pojawi się (lub już się pojawił) mały kociak! To z pewnością duże przeżycie dla wszystkich domowników, źródło wielu radości i wzruszeń, ale także ogromna odpowiedzialność za puchatego malucha. Do pytań, na które z pewnością już teraz poszukujesz odpowiedzi, zalicza się kwestia, jaka karma dla małego kota będzie najlepszym wyborem. Czy koci junior powinien dostawać specjalistyczny pokarm? Jakie składniki są kluczowe i jak często należy karmić małego domownika? Sprawdź poniżej!

  1. 1. Jakie składniki powinna zawierać karma dla małego kota?
  2. 2. Mokra czy sucha karma dla kociaka?
  3. 3. Jak często karmić małego kotka?

Dlaczego odpowiednia karma dla kociąt jest tak ważna? Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że to, w jaki sposób karmione jest małe zwierzę, w ogromny sposób wpływa na  jego zdrowie i prawidłowy rozwój. Pokarm stanowi źródło cennych składników odżywczych, w tym tak ważnych witamin, oraz energii niezbędnej do aktywności.

Jakie składniki powinna zawierać karma dla małego kota?

Zacznijmy od podstaw żywienia… Koty są naturalnymi drapieżnikami i stuprocentowymi mięsożercami, które w naturalnym środowisku żywią się tym, co zdołają upolować. Nie powinno zatem dziwić, że odpowiedź na pytanie, jak karmić małego kota i jaka jest najlepsza karma dla niego, sprowadza się do skupienia na pokarmach zawierających jak największy procent mięsa. Pozostałe składniki, takie jak warzywa, owoce czy zioła, powinny stanowić niewielki dodatek.

Przy wyborze najlepszej karmy sprawdź, czy mięso i podroby znajdują się na pierwszym miejscu w składzie, a także czy stanowią sumarycznie przynajmniej 70 – 80% całej objętości karmy. Dla małych kotów należy wybierać właśnie takie suche i mokre karmy bogate w kluczowe składniki odżywcze: tłuszcze zwierzęce oraz białko pochodzenia zwierzęcego oraz tłuszcze pochodzenia zwierzęcego. To składniki najbardziej wartościowe i najlepiej przyswajalne przez koci organizm. Pojenie kociaków mlekiem czy żywienie ich obiadowymi resztkami nie jest właściwe.

Mokra czy sucha karma dla kociaka?

Tworząc listę zakupów dla małego kota, szybko przekonasz się, że artykuły dla zwierząt cechują się dużą różnorodnością i wcale nie jest łatwo odnaleźć się w tym bogactwie. Podczas komponowania wyprawki dla kota juniora będziesz zastanawiać się pewnie, czy lepszym wyborem okaże się karma mokra czy karma sucha. Okazuje się, że odpowiedź na to pytanie wcale nie jest jednoznaczna.

Najlepsza karma dla małych kotów to karma o odpowiednim składzie. To, czy zdecydujesz się na karmę suchą czy mokrą to rzecz drugorzędna – zwłaszcza, że każda z nich ma swoje zalety. Podobne zasady obowiązują przy wyborze karmy dla kotów dorosłych. Karma sucha jest zdecydowanie łatwiejsza w dawkowaniu i bardziej kaloryczna, a przez to wystarcza na dłużej. Trzeba jednak pamiętać, aby zapewnić kotu stały dostęp do wody – powinien on wypijać jej zdecydowanie więcej. Karmy mokre zawierają w sobie już płyny, także w postaci bulionów. Wiele kotów uważa je za bardziej smakowite i łatwiejsze w gryzieniu, dlatego warto po nie sięgać, jeśli trafi ci się koci niejadek.

Jak często karmić małego kotka?

Wybierając karmę dla swojego pupila, zastanów się także nad częstotliwością karmienia. Pamiętaj, że żywienie kota juniora rządzi się nieco innymi prawami niż w przypadku dorosłych osobników. Przede wszystkim małe kotki karmi się częściej i w mniejszych porcjach. Ich żołądki nie są w stanie przyswoić dużej ilości jedzenia, dlatego lepiej podzielić przewidzianą na dobę karmę na mniejsze porcje.

Generalna zasada głosi, że kociakom serwuje się niewielkie porcje jedzenia nawet co cztery godziny w ciągu dnia. Dokładne ilości mogą się jednak różnić.

Skomentuj