Prawidłowe żywienie psa ma znaczący wpływ na jego zdrowie i samopoczucie. Niestety, nie wszystkie czworonogami mogą otrzymywać klasyczną, ogólnie dostępną karmę. W przypadku psów rasowych oraz zwierząt o szczególnych potrzebach zdrowotnych konieczne jest wdrożenie karmy specjalistycznej. Psy po kastracji mają inne potrzeby żywieniowe, dlatego w ich przypadku również ważne jest zastosowanie karmy weterynaryjnej. Z czego to wynika? Jak powinna wyglądać dieta dla psa po zabiegu sterylizacji?
Karma weterynaryjna dla psa – co to jest?
Karma weterynaryjna, czyli specjalistyczna to taka, która została opracowana z myślą o konkretnych potrzebach zdrowotnych czworonoga. Może być to np. karma hipoalergiczna, która jest przeznaczona dla psów z alergiami, karma dla psów z problemami układu moczowego, czy też dla psów z nadwagą. Karma weterynaryjna dla psa różni się składem od standardowej karmy dostępnej na rynku, zawiera odpowiednie proporcje białka, tłuszczu i węglowodanów, a także składniki pozwalające zredukować konkretne dolegliwości czy wspomagające leczenie farmakologiczne. Karma weterynaryjna przeznaczona jest również dla psów po kastracji.
Co powinna zawierać dieta dla psa po kastracji?
Kastracja psa jest często wykonywanym zabiegiem, ma przede wszystkim ograniczyć niekontrolowane rozmnażanie zwierząt, wpływać na kontrolę populacji, a także zapobiegać niepożądanym zachowaniom oraz ograniczać ryzyko występowania chorób. Po zabiegu należy zadbać o dietę psa, zapewnić mu odpowiednią ilość składników odżywczych potrzebnych do zdrowia i dobrego samopoczucia.
Dieta psa po kastracji powinna być bogata w białko i tłuszcze, zwłaszcza omega-3 i omega-6, które są ważne dla zdrowia skóry i sierści. Białko jest niezbędne do odbudowy tkanki mięśniowej, a tłuszcze pomagają utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu. Dodatkowo codzienne posiłki powinny zawierać wystarczającą ilość węglowodanów, witamin i minerałów, takich jak wapń, fosfor, potas, magnez i witaminy z grupy B. Wszystkie te składniki są potrzebne do utrzymania prawidłowego funkcjonowania organizmu psa po kastracji.
Nieodpowiednia dieta psa po kastracji – skutki
Zła, niedopasowana dieta po kastracji może prowadzić do szeregu problemów zdrowotnych, takich jak nadwaga, problemy z układem kostnym, zwiększone ryzyko chorób serca czy chorób wątroby. Kastrowany pies jest bardziej podatny na otyłość, ponieważ jego metabolizm spowalnia i trudniej spalić nadmiar kalorii. Niektóre zwierzęta stają się bardziej spokojne, mniej biegają, a to również może powodować przyrost nadmiarowych kilogramów. W grupie psów kastrowanych większość ma większą wagą, niż jest zalecana. Niedobór witamin i minerałów, takich jak wapń i fosfor, może prowadzić do problemów z układem kostnym, m.in. osteoporozy. Brak odpowiedniej ilości tłuszczów omega-3 i omega-6 w grupie psów sterylizowanych to z kolei ryzyko wystąpienia problemów skórnych.
Jaka karma dla kastrowanych psów będzie najlepsza?
W diecie psa po kastracji powinny znaleźć się produkty zawierające wysokiej jakości białko, takie jak mięso z kurczaka, indyka, cielęcina, ryby morskie oraz roślinne białko z ciecierzycy, soczewicy czy fasoli. Tłuszcze powinny pochodzić z różnych źródeł, takich jak tran, olej z kiełków pszenicy, olej rzepakowy czy oliwa z oliwek. W diecie psa po kastracji nie powinno zabraknąć również warzyw i owoców, które są źródłem witamin i minerałów. Polecane są takie warzywa jak: marchew, brokuły, szpinak, jagody czy jabłka. Kastrowane psy tyją, często mają zwiększony apetyt, dlatego należy unikać dokarmiania psa. Większość opiekunów nie bierze pod uwagę kaloryczności psich przekąsek, a to duży błąd. Najbardziej zagrożone nadwagą są psy ras małych. Samodzielne ułożenie dobrze zbilansowanej diety jest trudne, wymaga czasu i dużej wiedzy. Nie każdy opiekun wie, jak karmić psa po sterylizacji, jak wyeliminować z diety tuczące psie potrawy. Dobrym rozwiązaniem jest wybranie karmy weterynaryjnej, która zawiera wszystko, co niezbędne, aby zadbać o zdrowie czworonoga. W sklepach dostępna jest zarówno mokra, jak i sucha karma weterynaryjna dla psa po kastracji, w wielu smakach i postaciach. Wybór karmy warto skonsultować z lekarzem weterynarii, który zbada zwierzę i pomoże dobrać dzienną dawkę pokarmową psa. Należy także regularnie monitorować wagę i kondycję psa po kastracji, co pomoże wykryć ewentualne odchylenia.
Sterylizacja psa jest ważnym zabiegiem, o którym powinien zadbać każdy odpowiedzialny właściciel. Należy jednak pamiętać, że po kastracji konieczna jest zmiana diety, na taką, która będzie wspierać zdrowie, zapobiegać nadwadze i niedoborom ważnych składników. Odpowiednia dieta zadba o zdrowie psa, dzięki niej zwierzak będzie szczęśliwy i pełen energii.