terrarium

Dekorujemy terrarium – jak wybrać rośliny?

Podstawowa funkcja terrarium to stworzenie zwierzętom egzotycznym domu, który będzie jak najbardziej przypominał ich środowisko naturalne. Jednak nie bez znaczenia pozostaje aranżacja tego miejsca – nie ma przeszkód, aby było ono atrakcyjne wizualnie także dla hodowców, stanowiąc ciekawy element wystroju wnętrza. Odpowiedni wybór roślin do terrarium przyniesie korzyści zarówno Twoim pupilom, jak i Tobie – wyglądając miło dla oka i przyciągając wzrok. Jakie rośliny do terrarium wybrać?

Dwa rodzaje roślin do terrarium

Jak zapewne się domyślasz, podział ten uwzględnia te dwa typy roślin: żywe oraz sztuczne.

  • Rośliny sztuczne nie wymagają opieki. Nie musisz martwić się o ich nawożenie ani podlewanie. Ich korzenie nie zgniją, nie będą także gubić liści. Eliminujesz ryzyko umieszczenia w terrarium rośliny, która może okazać się trująca dla Twojego zwierzęcia. Sztuczne rośliny do terrarium obecnie prezentują się niezwykle naturalnie, o czym możesz przekonać się tutaj: https://www.lesmantes.pl/rosliny-sztuczne-do-terrarium-c-33.html. Z ich pomocą stworzysz niebanalne kompozycje, które będą zarówno atrakcyjnie się prezentować, jak i przypominać zwierzęciu jego naturalne środowisko życia.
  • Rośliny żywe natomiast wymagają spełnienia pewnych warunków, aby zdrowo rosły. Mimo wszystko, ich hodowla w terrarium nie jest wyjątkowo skomplikowana. Zapewniając odpowiednie warunki zwierzęciu, które żyje w środowisku tropikalnym, ułatwimy sobie hodowlę roślin tropikalnych, które znajdują się we wnętrzu terrarium. Dodatkowo pomagają one zachować odpowiednią wilgoć i stworzyć mikroklimat. Należy jednak zgłębić dodatkową wiedzę na ten temat, aby nie umieścić w terrarium roślin niebezpiecznych dla zwierzęcia.

Jakie funkcje pełnią rośliny i ich fragmenty w terrarium?

Rośliny lub ich części, na przykład kawałki kory, mogą pełnić szereg funkcji przydatnych dla zwierzęcia. Jak możesz wykorzystać korę korkową?

  • Do budowy ścianek,
  • do tworzenia kryjówek,
  • w celu ukrycia mało atrakcyjnego wizualnie elementu terrarium,
  • aby nadać zbiornikowi naturalny wygląd.

Dodatkowo kora dębowa to surowiec naturalny, który nie spleśnieje i nie zgnije. To świetna ozdoba, którą możesz z powodzeniem umieścić w terrarium dla pajęczaków, owadów, gadów, płazów czy gryzoni. Sprawdź tutaj, jak wygląda ten produkt: https://www.lesmantes.pl/kawalki-scinki-kora-korek-dab-korkowy-p-17.html, a zapewne sam dojedziesz do wniosku, że nie powinno go również zabraknąć w mieszkaniu Twojego pupila.

Czym warto się kierować, wybierając rośliny do terrarium?

Jeżeli decydujesz się na żywe rośliny do terrarium, przede wszystkim upewnij się, które z nich są nieodpowiednie i kategorycznie zabronione w zbiorniku Twojego zwierzęcia.

Pozostałe kryteria, którymi warto się kierować, to wielkość terrarium, a także szerokość geograficzna i miejsce, które chcesz odwzorować. Większe jaszczurki mogą przebywać w otoczeniu większych roślin – np. jukki. W mniejszych zbiornikach umieścisz rośliny o mniej pokaźnych rozmiarach.

Przeważnie możesz wybierać spośród roślin pustynnych, tropikalnych, wodnych i stepowych. Do tego rozpatrzeć możesz zakup lian oraz wspomnianych wyżej kawałków kory czy korzeni.

Przykłady wykorzystania roślin do terrarium

Akwaterrarium

W terrarium wodnym umieścić możesz takie rośliny, jak: nurzaniec, rośliny pływające, żabienice. Uniwersalną rośliną, którą możesz umieścić zarówno w terrarium tropikalnym, jak i wodnym, jest Polypodiophyta.

Warunki pustynne

W pustynnym terrarium umieścić możesz kaktusy, grubosze, sukulenty. Zwróć uwagę, aby były bez kolców – żeby Twoje zwierzę się nie zraniło. Warto w takim wypadku użyć sztucznych kaktusów.

Tropiki

Do wnętrza terrarium tropikalnego pasować będą filodendrony, scindapsusy, aglaonemy, anturium, zamiokulasy. Tutaj sprawdzą się także liany, korzenie, czy kawałki kory.

Wybór roślin do terrarium, zarówno sztucznych, jak i żywych, jest bardzo szeroki. Nie pomijaj tego elementu wyposażenia terrarium – zdecydowanie warto umieścić w nim atrakcyjną i funkcjonalną florę.

Skomentuj