czy pies może jeść czekoladę?

Czy pies może jeść czekoladę?

Czekolada jest bardzo niebezpieczna dla psa. Zawiera teobrominę, która jest dla naszych czworonożnych przyjaciół trująca. Dlatego właśnie dla psów jest absolutnie zakazana. Zdarza się jednak, że pies zje czekoladę wbrew naszej woli – powinniśmy wtedy podjąć natychmiastowe działania.

Czy pies może jeść czekoladę mleczną, białą, gorzką?

Czekolada mleczna zawiera ok 5gr teobrominy na 1kg. I jest to stosunkowo niewielka zawartość tego alkaloidu. Podobnie nieduża ilość znajduje się w czekoladzie białej. Z kolei czekolada gorzka zawiera już ok. 10gr na 1kg. Stopień zatrucia zależy od masy psa i właśnie zawartości trującego składnika, więc idąc logicznym tokiem myślenia przy spożyciu tej samej ilości czekolady objawy będą łagodniejsze w przypadku białej lub mlecznej.

Upraszczając czekolada mleczna i biała szkodzi mniej przy tej samej ilości.

Czy pies może jeść kakao i czekoladę do picia?

Absolutnie nie. W tej postaci czekolada jest najbardziej szkodliwa, ponieważ zawiera największą ilość teobrominy na jednostkę masy.

Pies zjadł czekoladę, objawy.

Przy niewielkim spożyciu u psa pojawią się normalne objawy zatrucia. Przy spożyciu większej ilości – w skrajnych przypadkach może skończyć się nawet śmiercią. W początkowej fazie zaobserwujemy zwiększoną aktywność, biegunkę i wymioty. Jeżeli nasz pies zjadł zbyt dużą ilość czekolady może dostać w następnej fazie drgań mięśni, arytmii, krwawień wewnętrznych, ataku serca. Te objawy mogą spowodować śmierć.

Dlaczego psom szkodzi czekolada?

W odróżnieniu od ludzkiego organizmu pies ma spowolniony metabolizm teobrominy. W przypadku psów może się ona utrzymywać do 72 godzin we krwi.

Teobromina to toksyna z grupy metyloksantyn

Co robić jeśli pies zje czekoladę?

To co na pewno musimy wiedzieć to fakt, że jeśli pies zje niewielką ilość czekolady, prawdopodobnie konsekwencją będzie tylko łagodne zatrucie. Oczywiście wszystko zależy od masy czworonoga, więc jeśli posiadamy małego psiaka, nawet przy niewielkiej ilości powinniśmy interweniować. Najważniejsze to jak najszybciej udać się do weterynarza, tylko w ten sposób uzyskamy fachową i pewną pomoc. W międzyczasie, jako środki tymczasowe powinniśmy:

  • wywołać wymioty (do 2 godzin po spożyciu),
  • podawać dużo wody,
  • możemy podać jedną łyżkę węgla aptecznego.
Skomentuj